LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Povijest sporta

Planinarenje: besciljno lutanje ili stil života?

Penjanje na već osvojene visine s kojih ćemo ionako morati sići ili način i stil života? Planinarenje je zasigurno jedan od najpoznatijih i najpopularnijih vidova aktivnog odmora.

Penjanje na već osvojene visine s kojih ćemo ionako morati sići ili način i stil života? Planinarenje je zasigurno jedan od najpoznatijih i najpopularnijih vidova aktivnog odmora.

Povijest planinarenja seže u daleko 14. stoljeće kada se Francesco Petrarca prvi put iz „planinarskih“ pobuda uspeo na Mont Ventoux u Francuskoj.

U Hrvatskoj se planinarstvo pojavilo 1874. kada su se osnivanjem Hrvatskog planinarskog društva Hrvati svrstali među prvih devet naroda na svijetu koji imaju planinarsku organizaciju.

Što je planinarstvo?

Planinarstvo je širok pojam koji obuhvaća gotovo sve čovjekove djelatnosti povezane uz kretanje i boravak u planini. Budući da najčešće služi u rekreativne svrhe, planinarenje se ne smatra sportom, već rekreacijom.

Volite provoditi vrijeme u prirodi? Razmislite o planinarskoj školi – studenti imaju prednost kod upisa


Zašto planinarstvo?

Zato što pruža čitav niz aktivnosti koje život čine ugodnijim, zanimljivijim, ljepšim. Obilaženje i upoznavanje prirodnih ljepota i novih ljudi svakome je privlačno, a kao bonus dobivate fantastičan pogled i aktivno proveden odmor.

Kako postati planinar?

Najlakše je početi u sklopu već postojećeg planinarskog društva. No, ako se odlučite sami okušati, za početak krenite s lakšim izletima u bliže planine, a zatim, proporcionalno stečenom iskustvo, širite svoje planinarske vidike.

Međimurje ponosno na svoje sportske talente koji su ostvarili zavidne rezultate na međunarodnoj sceni


Oprema?

Izbor opreme ovisi o karakteru planinarskog izleta, teškoćama i okolnostima koje možemo zateći, ali i o osobnim potrebama pojedinog planinara.

Ono što svakako trebate imati su: gojzerice, rezervna odjeća, kompas, zemljovid, baterija, kutija prve pomoći.

FOTO: TZ GOSPIĆ