LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju s Ivanom Močinićem

„Obrazovanje i profesionalni sport nisu nemogući ako si spreman puno uložiti“

– U Hrvatskoj postoji puno privatnih fakulteta koji sigurno olakšavaju svakom sportašu obaveze u daljnjem obrazovanju i mislim da svake godine raste broj obrazovanih profesionalnih sportaša – rekao nam je Ivan Močinić s kojim smo porazgovarali o sustavu visokog školstva i sporta u Hrvatskoj.

– U Hrvatskoj postoji puno privatnih fakulteta koji sigurno olakšavaju svakom sportašu obaveze u daljnjem obrazovanju i mislim da svake godine raste broj obrazovanih profesionalnih sportaša – rekao nam je Ivan Močinić s kojim smo porazgovarali o sustavu visokog školstva i sporta u Hrvatskoj.

Velik broj profesionalnih sportaša nije u mogućnosti uz sportske obaveze uskladiti i one na fakultetu. Sustav visokog školstva i sporta u Hrvatskoj još je uvijek nedovoljno razvijen te smo o tome popričali s nogometašem Ivanom Močinićem, jednim od mnogih koji su svoje visoko obrazovanje morali staviti na stranu za vrijeme bavljenja profesionalnim sportom. Nakon provedenih pet profesionalnih sezona u HNK Rijeci, 23-godišnji nogometaš od ove sezone igrač je bečkog Rapida. U svojoj karijeri igrao je za mlađe kategorije hrvatske reprezentacije, a dobio je i poziv za odlazak na Svjetsko prvenstvo seniorske reprezentacije 2014. godine Nažalost, ozljeda zadobivena na pripremama udaljila ga je od Brazila. Uz sjećanja na svoje školske dane Ivan je s nama podijelio i dojmove iz novog kluba kao i osvrt na hrvatsku i austrijsku ligu. 

Od ove sezone igraš u Rapidu iz Beča. Kakvi su ti dojmovi iz novog kluba?

U početku se sve posložilo super jer sam bio zadovoljan i s ekipom i atmosferom koja me dočekala, a i rezultati su nam bili odlični. Zadnjih par mjeseci nam je izostalo malo i sreće, ali to nam ne smije biti isprika za loše rezutate. Trenutno sam ozlijeđen pa je i to malo pokvarilo sveukupni dojam, ali vjerujem da će se sve vratiti na dobro.

FOTO: Ivan Močinić

Osjećaš li razliku između austrijske i hrvatske lige?

Austrijska je liga ipak na većoj razini i tu se osjeti razlika. Svaku utakmicu budu skoro pa skroz ispunjene tribine, tereni su odlični kao i ostali uvjeti te je na nama da samo razmišljamo o tome kako ćemo igrati.

Je li navijačka euforija jača u Beču ili Rijeci?

Trenutno je vjerojatno jača euforija u Rijeci što je i normalna stvar jer se klub nakon dugo vremena bori za naslov. U Beču je inače tradicija dolazak na stadione vikendom i što se tiče tih stvari teško se netko može nositi s Rapidom jer, i kad su rezultati lošiji, prati nas preko 20 tisuća navijača na svakoj utakmici na domaćem terenu.

Mladi očekuju visoke plaće po završetku fakulteta: nerealna ambicija ili opravdano pravo?


Nedavno te zadesila ozljeda koljena. Kako teče tvoj oporavak?

Evo prošlo je više od dva mjeseca da me zadesila ozljeda i iskreno nisam očekivao da će vrijeme prolaziti tako brzo dok nisam zdrav. Koljeno svakim danom sve bolje reagira na veće napore i nadam se da ću početkom iduće sezone biti sto posto spreman za utakmice.

Kako provodiš svakodnevnicu u Beču?

Najčešće se družim s prijateljem i suigračem Jelićem s kojim odem do grada između treninga, a vikendom znamo otići i do Bratislave ili nekih bližih gradova. Također, pratim većinu sportova, ali najdraža mi je košarka čije sažetke pogledam na internetu ako ne uspijem gledati utakmicu.

FOTO: Ivan Močinić

Kakav si učenik bio tijekom svojeg obrazovanja? Jesi li zbog nogometa imao problema sa školskim obavezama?

Bio sam dobar učenik, uvijek čvrsta četvorka, a najviše sam volio povijest i geografiju. U srednjoj školi bilo mi je teško zbog sporta, pogotovo prva dva razreda, ali uz pomoć profesora i ravnatelja u Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji sve sam uspio na vrijeme završiti.

Intervju s rektorom Sveučilišta u Zadru: spoj tradicije i inovacije u suvremenom obrazovanju


Tijekom svoje nogometne karijere upisao si i fakultet?

Da, upisao sam Pomorski fakultet, ali zbog nogometnih sam obaveza morao odustati. Nakon što su krenuli prvi ispiti, počele su i pripreme pa nisam mogao duže vrijeme biti na predavanjima i dobro se pripremiti za ispite.

Što misliš je li moguće uskladiti profesionalni sport i fakultet u Hrvatskoj? Na primjer u SAD-u imamo mnoge košarkaše koji svoje sportske početke grade u sveučilišnoj ligi.

Sve je moguće ako si spreman u glavi na veliki trud i odricanje jer budimo iskreno nije lako nakon napornog sportskog vikenda i svih utakmica pojaviti se u ponedjeljak spreman za ispit. Ali ponavljam, nije nemoguće ako si spreman puno uložiti. U SAD-u postoje sveučilišta koja pomažu sportašima, ali sigurno je da uvelike na takvim mjestima posebnu pažnju daju talentiranim i perspektivnim sportašima i izlaze im u susret. U Hrvatskoj postoji puno privatnih fakulteta koji sigurno olakšavaju svakom sportašu obaveze u daljnjem obrazovanju i mislim da svake godine raste broj obrazovanih profesionalnih sportaša.

FOTO: Ivan Močinić

Čime se misliš baviti nakon nogometne karijere? Ostanak u sportu ili nešto novo?

Poslije karijere vjerojatno neću ostati u nogometnom svijetu, ali mi je svejedno želja ostati usko povezan sa sportom. Volio bih postati profesor tjelesnog odgoja ili nešto slično. 

HOO i Medicinski fakultet u Zagrebu sklopili Sporazum o partnerskoj suradnji u zdravstvenoj skrbi


FOTO: IVAN MOČINIĆ