LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju: Ivan Jurić

Ivan Jurić, sveučilišni prvak Hrvatske u karateu: „Šteta što karate nije prepoznat kao jedan od bazičnih sportova!”

Ivan Jurić student je prve godine Industrijskog inženjerstva na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu te sveučilišni prvak Hrvatske u karateu, u kategoriji seniora do 75 kilograma. Doznajte kako izgleda njegov dan!

Ivan Jurić student je prve godine Industrijskog inženjerstva na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu te sveučilišni prvak Hrvatske u karateu, u kategoriji seniora do 75 kilograma. Doznajte kako izgleda njegov dan!

Ivan Jurić je student prve godine Industrijskog inženjerstva na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu te sveučilišni prvak Hrvatske u karateu, u kategoriji seniora do 75 kilograma.

Paralelno s fakultetskim obvezama redovito trenira te se užurbano priprema za nastup na Svjetskom studentskom prvenstvu koje se od 19. do 22. lipnja održava u Baru u Crnoj Gori.

U pauzi između treninga i predavanja doznali smo njegov put prema sveučilišnom prvaku, motivaciju, planove i stavove o karateu.

Kada i kako je počelo tvoje bavljenje karateom?

Karate sam počeo trenirati u Supetru na Braču u drugom razredu osnovne škole, prije dvanaest godina. U početku sam treninge doživljavao kao izvanškolsku aktivnost i priliku za druženje s vršnjacima, no nakon nekoliko nastupa na lokalnim natjecanjima, ostvareni rezultati motivirali su me da ozbiljnije pristupim treninzima. Te ozbiljnosti držim se i danas.

Koliko često imaš treninge? Kako ih usklađuješ s fakultetskim obvezama?

Zagrebački KIF organizira sportski dan za osobe s invaliditetom uz različite sportske aktivnosti


Zbog nadolazećeg Svjetskog studentskog prvenstva treniram dvaput dnevno. Kondicijski treninzi u teretani i treninzi karatea u dvorani traju otprilike po sat i pol. Tu su i turniri koji se održavaju gotovo svaki vikend, no uz dobro vremensko planiranje nađe se vremena za sve, pa tako i za učenje. Nije lako, ali uspijevam.

Može se bolje i više

Koliko je karate razvijen u Splitu?

Smatram da je razvijen na zavidnom nivou jer imamo seniorske državne prvake. Međutim, s obzirom na dalmatinski mentalitet i razvojne potencijale, smatram kako svakom novom generacijom dokazujemo da možemo bolje i više. Već pet godina sam član Karate kluba ˝Obi˝, koji je na ovogodišnjem prvenstvu Dalmacije u Opuzenu prema broju osvojenih medalja svrstan među tri najbolja kluba u Dalmaciji. Moja kolegica Nika Šupljić-Knez je viceprvakinja Hrvatske u borbama, a tu su i brojne mlade nade koje tek trebaju doseći vrhunac natjecateljske karijere.

Kakva je popularnost karatea u Hrvatskoj? Koliko smo snažni u karateu, koliko je moguće napredovati u domovini?

Naša reprezentacija kontinuirano osvaja europska i svjetska odličja te ostvaruje vrhunske rezultate na međunarodnim turnirima. Prema broju bodova na svjetskom karate poretku trenutno zauzimamo visoko sedmo mjesto. Treba napomenuti i da je ženska karate reprezentacija proglašena najboljim timom 2013. godine u izboru ˝Sportskih novosti˝. Smatram da je to dovoljan pokazatelj koliko mediji prate i cijene dosadašnje rezultate, no u budućnosti možemo postići još i više! U Hrvatskoj je moguće napredovati kao i u svakoj drugoj zemlji, sve ovisi o spremnosti pojedinca na ulaganje vremena i truda u treninge i pripreme.

Međimurje ponosno na svoje sportske talente koji su ostvarili zavidne rezultate na međunarodnoj sceni


Može li se živjeti od profesionalnog bavljenja karateom?

Nažalost, samo bavljenje karateom nije dovoljno za egzistenciju. Kod nas i nema previše profesionalaca. Postoje stipendije koje funkcioniraju kao nekakve plaće, dodatni džeparac i to je to. Kada bi ušli u olimpijsku obitelj, stanje bi se evidentno popravilo, jer bi se više cijenila ista medalja.

Karateom do bolje motoričke inteligencije

Koji su daljnji koraci u tvojoj karijeri?

Za početak, kao i kod svakog natjecanja, želja mi je ostvariti što bolji rezultat na nadolazećem Svjetskom sveučilišnom prvenstvu. Imamo vrhunske trenere i stručnjake u karateu, odlične karataše i idealne uvjete za napredak pojedinca i države koje treba iskoristiti. Ovim se putem moram zahvaliti trenerici Tei Bešliji koja posljednjih pet godina brine o budućnosti moje karijere.

Poruka čitateljima portala studentski.hr?

Dosta Britanaca misli da bi se mogli kvalificirati za iduće Olimpijske igre, najoptimističniji su mladi


Šteta što karate nije prepoznat kao jedan od bazičnih sportova koji jako dobro razvija čitavo dječje tijelo. Ima veliku ulogu u razvoju svih motoričkih sposobnosti, ravnomjerno razvija obje strane tijela, što je jako bitno u samim počecima bavljenja sportom radi zdravstvenog statusa, usavršava koordinaciju koju inače zovemo motoričkom inteligencijom. Karate utječe na jačanje osobnosti i samopouzdanja i potiče djecu da budu disciplinirani i odgovorni prema radu i školskim obavezama.

FOTO: IVAN JURIĆ