Pravopisni SOS za sve koji pišu diplomski ovo ljeto
Navedeni će vam alati i trikovi pomoći pri boljem i preciznijem uočavanju pogrešaka te se nećete morati crvenjeti kada profesoru pošaljete rad na uvid.
Navedeni će vam alati i trikovi pomoći pri boljem i preciznijem uočavanju pogrešaka te se nećete morati crvenjeti kada profesoru pošaljete rad na uvid.
Sezona je pisanja seminarskih radova iza nas, ali mnogi su se preko ljeta posvetili pisanju i dovršavanju diplomskih radova koje će braniti ujesen. Brojnom literaturom i ispitima zatrpan je svaki student pa nakon dugotrajnog tipkanja nema ni vremena niti živaca ponovno čitati vlastiti rad kako bi uočio ima li u njemu pravopisnih, gramatičkih ili stilskih pogrešaka.
U pisanim se radovima najčešće javljaju upravo one pogreške koje su rezultat nepažnje i dekoncentracije i koje nemaju nikakve veze s našim poznavanjem gramatike i pravopisa, a to su tipfeleri (zatipci), dvostruki razmaci te tipične pravopisne pogreške poput ije/je, č/ć. Upravo zato donosimo nekoliko savjeta i alata pomoću kojih možete smanjiti pogreške u vlastitome tekstu i učiniti ga pismenijim.
Ctrl + F
Ako pišete seminarski ili diplomski u Wordu, ove vas dvije tipke mogu spasiti od slučajnih dvostrukih razmaka koji su česta boljka svakog studenta. Kliknite istovremeno ove dvije tipke te u search dvaput stisnite space kako biste napravili dvostruki razmak koji će vam se odmah detektirati u tekstu što će biti vidljivo u različitim bojama. Na ovaj jednostavan način riješit ćete se jedne od najčešćih pogrešaka, a nećete morati umorni i iscrpljeni detaljno i s puno opreza iščitavati tekst u potrazi za bjelinama.
Hrvatski akademski spelling checker (Hašek)
Hašek postoji od 1994, besplatan je i dostupan svima, stoga bi bila šteta ne iskoristiti ga. Kako ga koristiti? Jednostavno! Kad otvorite poveznicu, unesite tekst koji želite provjeriti, stisnite ikonu provjeri tekst, a program će vam u vrlo kratkom vremenu s desne strane ukazati na broj pogrešaka u tekstu. Također, te će vam pogreške biti označene posebnom bojom, a kada im približite miš, ponudit će vam točna rješenja. Važno je napomenuti kako Hašek ne prepoznaje dvostruke razmake i sročnost riječi u rečenici.
Hrvatski pravopis i Hrvatski jezični portal
Sad zasigurno mislite da smo otkrili Ameriku, no jeste li znali da je Hrvatski pravopis dostupan u online verziji? Osim toga što možete proučavati sva pravila, online izdanje donosi i rječnik, kao i Hrvatski jezični portal, u kojem, ako niste sigurni, možete provjeriti kako se određena riječ točno piše.
Sada više nećete moći pronaći opravdanje ovim osnovnim pogreškama u vlastitim radovima. Služite se navedenim alatima i olakšajte muke sebi i profesorima.
Članak je nastao u sklopu projekta Informiranje – pravo mladih koji provodi udruga SIK uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.