LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
SKRIPTE, MENZA, KAVA

Studenti u prosjeku troše 40 kn dnevno

Koji mjesečni iznos bi bio dovoljan za zadovoljavanje potreba svakog studenta? Važno je napomenuti kako ne postoji univerzalan iznos koji bi odgovarao potrebama svakog studenta jer to ovisi o mnogo čimbenika: živi li student sam ili s roditeljima, hrani li se u menzi, izlazi li često, troši li na cigarete...

Koji mjesečni iznos bi bio dovoljan za zadovoljavanje potreba svakog studenta? Važno je napomenuti kako ne postoji univerzalan iznos koji bi odgovarao potrebama svakog studenta jer to ovisi o mnogo čimbenika: živi li student sam ili s roditeljima, hrani li se u menzi, izlazi li često, troši li na cigarete...

Nije potrebno posebno napominjati da studentima uvijek nedostaje financijskih sredstava. Usprkos subvencioniranoj prehrani, različitim popustima na iksicu i sličnim pogodnostima studentskog života, novca nikad dosta. Srećom, tu su bake, tetke i stričevi koji se ponekad sažale pa „gurnu u ruke“ koju kunu. Za kavu ili sladoled, kako obično kažu. Ipak su studenti ranjiva populacija.
Koji mjesečni iznos bi bio dovoljan za zadovoljavanje potreba svakog studenta? Važno je napomenuti kako ne postoji univerzalan iznos koji bi odgovarao potrebama svakog studenta jer to ovisi o mnogo čimbenika: živi li student sam ili s roditeljima, hrani li se u menzi, izlazi li često, troši li na cigarete. Kako bi konačna prosudba bila što vjerodostojnija, u ovo mini-istraživanje uključeno je desetak studenata s različitim životnim navikama.

Većina studenata koji su pristali sudjelovati u razgovoru žive u studentskom domu ili u stanu, ali odvojeno od obitelji. Budući da studentski dom nije mjesto u kojem je moguće usavršiti svoje kulinarsko umijeće, menze su jedini logičan izbor. Svi uključeni studenti hrane se u studentskim menzama, ali su neki od njih ove godine svoje posjete menzi sveli na jedan obrok jer je hrana osjetno poskupila, a kvaliteta ostala ista. Ipak, muškom dijelu studentske populacije nezamislivo je izdržati cijeli dan na samo jednom obroku te oni češće posjećuju menzu i samim time više troše. Pristojan obrok u menzi košta 10 kn, a ako odlučite razveseliti želudac kolačem ili drugom slasticom, cijena će porasti.

Traže se komunikativni studenti za Dane otvorenih vrata u Varaždinu i Koprivnici – motivirajte buduće kolege i steknite novo iskustvo!


Jedan student nam je otkrio da dnevno troši minimalno, tek za obroke u menzi, što u prosjeku iznosi 20 kn. Budući da studira na dva fakulteta, nema vremena za izlaske i kave, to je luksuz koji si zbog puno obaveza može priuštiti jednom mjesečno. Ne puši i smatra da mu to uvelike pomaže pri štednji jer bi dodatnih 20 kn dnevno bilo jako veliko opterećenje. Iznos koji dnevno potroši poraste za vrijeme kolokvija i ispita kad je potreba za skriptama, markerima i knjigama veća.

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Druga studentica, iako živi u studentskom domu, ne pokušava štedjeti. Nekoliko puta tjedno priušti si dostavu hrane, u menzi jede što joj se sviđa, a često se počasti kolačima, toplim napitkom ili nekim drugim proizvodom iz popularne „slaste“. Kupuje cigarete svako drugi dan, ponekad odlazi u shopping, na kavu i u kino. U prosjeku dnevno potroši 60 kn, a kao i kod prethodnog studenta, taj iznos raste s približavanjem ispitnih rokova.

Potonja dva iskustva primjeri su životnih navika i potreba dvoje studenata. Jedno pažljivo raspolaže novcem, a drugo nema potrebu opterećivati se koliko će potrošiti. Iz odgovora svih 10 studenata koji su nam otkrili svoja iskustva možemo zaključiti da studenti u prosjeku troše 40 kn dnevno. To je zapravo realan prosječan iznos ako se uzme u obzir sve što je potrebno jednom studentu za normalan život: obrok u menzi, odlazak na kavu (ponekad), skripte za učenje i izlazak za opuštanje. Na mjesečnoj bazi to je 1200 kn što je pristojan iznos koji može biti dostatan za sve želje i potrebe ako se pravilno rasporedi.

Studenti svoj novčanik mogu „podebljati“ ako uz fakultet rade i neki posao. Logično je da će si tada moći priuštiti neke stvari koje inače ne bi mogli. Ipak, ne bi trebalo smetnuti s uma činjenicu da je studiranje jedna vrsta prava iz kojeg proizlaze obaveze koje bi trebale biti na prvom mjestu. Dodatne aktivnosti ponekad su dobro došle kako bi uljepšale ionako vesele studentske dane.

VIDEO: Posjetili smo novootvorenu menzu na Sveučilištu u Zagrebu. Evo kako izgleda


FOTO: ILUSTRACIJA