LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Neoporezivi iznos

Studenti u ovoj godini smiju zaraditi do 63 tisuće kuna – znate li zašto?

Donosimo vam razlog povećanja neoporezivog godišnjega iznosa za prihode ostvarene radom preko studentskih servisa.

Donosimo vam razlog povećanja neoporezivog godišnjega iznosa za prihode ostvarene radom preko studentskih servisa.

Od siječnja ove godine osobni odbitak povećan je s 3800 kuna na 4000 kuna, no što to znači za studente? Naime, godišnji neoporezivi limit koji studenti mogu ostvariti svojim studentskim radom iznosio je do prošle godine 60 600 kuna, a ove je godine povećan na 63 000 kuna.
Vezano: Znate li razliku između bruto i neto iznosa plaće?
Razlog tog povećanja upravo je povećanje iznosa osobnog odbitka jer se u ukupni neoprezivi iznos do kojega studenti mogu zarađivati ubraja iznos od 15 000 kuna, što je godišnji limit za rad preko učeničkih i studentskih servisa, a što je utvrđeno 6. člankom Pravilnika o porezu na dohodak te osobni odbitak koji je definiran Zakonom o porezu na dohodak, a koji iznosi 4000 kuna mjesečno, odnosno 48 000 kuna godišnje. Inače, osobni se odbitak računa tako da se osnovica koja iznosi 2500 kuna pomnoži s koeficijentom 1,6, a više o tome možete pronaći ovdje.

Radne navike u Europi: evo gdje se radi najviše, a gdje najmanje?


Ukoliko član SC-a ostvari primitak iznad 63 000, studentski je centar obvezan na razliku iznad 63 000 kn obračunati i obustaviti 24% poreza i prirez ovisno o mjestu stanovanja, što je definirano Pravilnikom o porezu na dohodak, čl. 55 st. 3. Iznos primitka od 63 000 kuna odnosi se na područje cijele Republike Hrvatske.

Online posao: koje su prednosti i nedostaci rada od kuće?


Kako član SC-a ne bi bio obveznik plaćanja poreza i prireza na dohodak, njegova neto zarada, isplata u kalendarskoj godini, tj. iznos koji dobije na račun u banci, ne smije biti veća od 63 000 kuna, bez obzira na to kada je rad obavljen. Također, bitno je naglasiti da limit od 63 000 kuna mogu zaraditi samo studenti koji roditeljima nisu porezna olakšica, a ni u jedan spomenuti limit ne ubrajaju se stipendije iz javnih izvora.
FOTO: PIXABAY