LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski život

Student si koji želi putovati, kupovati i izlaziti? Evo kako uštedjeti dovoljno za sve

Znati dobro planirati i postaviti stvari pomoći će ti da lakše prolaziš kroz studentske izazove na fakultetu.

Znati dobro planirati i postaviti stvari pomoći će ti da lakše prolaziš kroz studentske izazove na fakultetu.

Kako prosječni student s ograničenim budžetom može uštedjeti veću svotu novca na svom studentskom bankovnom računu? Bilo da moraš kupiti novi laptop, imaš tri svadbe ovog ljeta, planiraš neko veće putovanje ili je u pitanju nešto skroz četvrto – veliki je izazov odvojiti par stotina eura sa strane. Prečesto odustajemo od lijepih stvari i događanja jer nam izgledaju nedostižno i nerealno, ali ne mora biti tako. Donosimo ti nekoliko jednostavnih savjeta koji će ti pomoći u financiranju svega što poželiš.
 

Planiranje je tvoja „supermoć”


Vjerojatno pretpostavljaš da je ključ u dobrom planiranju. To je jedini korak koji ne možeš preskočiti, ali znati dobro planirati i postaviti stvari pomoći će ti da izbjegneš puno životnih izazova. Čak i kad se dogodi da spontano kupiš prejeftine avionske karte za putovanje, to je samo jedan dio ukupnog troška i opet moraš pametno posložiti kako ćeš platiti smještaj, koliko možeš potrošiti na hranu, razgledavanje i slično.

Prvi korak u procesu je da napraviš popis: za što ti treba novac, kada i koliko troškova ćeš imati za realizaciju. Što ranije kreneš planirati, više vremena imaš da jednostavnije i bezbolnije prikupiš potreban iznos na svoj studentski bankovni račun. Primjera radi, ako prije iduće akademske godine trebaš kupiti novi laptop jer je ovaj koji imaš već odavno spreman za „otpis”, imaš šest mjeseci da zaradiš, prikupiš i uštediš novac. Mentalno ti to odmah izgleda lakše, a zaista i je.

Ne daj se obeshrabriti kad staviš stvari na papir, nego pogledaj dalje, s koliko novca prosječno raspolažeš mjesečno, koliko možeš odvojiti za planiranu aktivnost ili trošak, ima li nešto gdje možeš malo uštedjeti (makar 5-10 eura). Dodatni savjet – uzmi jednu teglicu (kasicu) i u nju ubacuj sitni novac ili taj namjenski novac koji ostavljaš sa strane.
 

Pronađi dodatni izvor i drži se plana


Idući korak je malo zahtjevniji. Ako postoji velika razlika između realnog stanja na tvom studentskom bankovnom računu i iznosa koji ti treba – vrijeme je da pronađeš dodatni izvor prihoda. To može biti studentski posao, možda imaš neke stvari koje možeš prodati ili rodbinu koju možeš tražiti „poticaj“, a možda je potrebno i sve navedeno.

Na koncu, ono što je možda najvažnije – drži se uvijek prvotnog plana. Nemoj upasti u zamku kombiniranja – uzet ću sad malo od toga, pa ću idući mjesec odvojiti malo više. To se gotovo nikad ne dogodi. Vježbaj svoju odlučnost, bori se za svoje želje i – aktivno radi na njihovom ostvarenju.

FOTO: PEXELS