LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studenti i financije

Otkrij kako postati financijski pismeniji i osvojiti 50 eura za koncert po izboru!

Naše financijske muke uglavnom počnu kada upišemo faks jer tada postanemo svjesni koliko koštaju stvari i potrepštine o kojima su ranije brinuli starci. I odjednom ne znamo kako sve to pokriti i posložiti. Ali, to se da naučiti!

Naše financijske muke uglavnom počnu kada upišemo faks jer tada postanemo svjesni koliko koštaju stvari i potrepštine o kojima su ranije brinuli starci. I odjednom ne znamo kako sve to pokriti i posložiti. Ali, to se da naučiti!

Možda ti sam pojam financijske pismenosti naprvu zvuči komplicirano i dosadno, ali biti financijski pismen zapravo je jako korisno. A evo i zašto. Samostalno upravljaš novcem – koliko ćeš trošiti, koliko ćeš zaraditi, na što ćeš trošiti, učiš odrediti što ti stvarno treba, a što su neke želje i ideje koje možda ne moraš u tom trenu realizirati, učiš kako od svog džeparca, stipendije, odrađenog studentskog posla ostaviti jedan dio novca sa strane.

Moćan je osjećaj kad ti upravljaš novcem, a ne novac tobom. U biti, financijska pismenost podrazumijeva upravo to – da ti novac nije prevelika briga, stres ili muka u životu, nego sredstvo koje donosi stabilnost i posloženost tvojim planovima. Studentske financijske muke uglavnom počnu kada upišemo fakultet, jer tada postanemo svjesni koliko koštaju stvari i potrepštine o kojima su ranije brinuli roditelji. I odjednom ne znaš kako sve to pokriti i posložiti. Ali, dobra je vijest da se to da naučiti!
 

Kako postati financijski pismen(iji)?


Prva i osnovna stvar je da naučiš budžetirati. Stavi na papir s koliko novca otprilike mjesečno raspolažeš. To je ono što imaš, od čega moraš platiti fiksne troškove (stanarinu, režije, članarine i slično), kupiti sve što ti je potrebno i odvojiti barem jedan mali dio sa strane u fond koji ni pod razno ne diraš. Upravo to je temelj tvoje financijske stabilnosti. A ujedno i druga najvažnija stvar – stvorio si vlastiti izvor za hitne slučajeve.

Zamisli situaciju. Tvoj omiljeni bend najavi europsku turneju i ti najviše od svega želiš otići na taj koncert, ali trebaš kupiti kartu, platiti prijevoz i smještaj. Odakle ti toliko novca? Pa iz fonda za hitne slučajeve! Ali pametno i dobro razluči što je hitno, a što je neki tvoj hir. Kako god bilo, probaj barem 15 posto svojih mjesečnih sredstava prebaciti u taj ne diraj fond. Ako pojedini mjesec možeš izdvojiti manje ili više, to je isto u redu, ali probaj se držati zacrtanih ciljeva.
 

Važno je ne odstupati od zacrtanog


Kada smo kod ciljeva, i oni su jako važni u razvoju financijske pismenosti. Ako imaš cilj, lakše ćeš se držati svih malih koraka koji vode k njegovom ostvarenju. Primjera radi, planiraš iduće godine na ljetovanje u inozemstvo, odrediš koliko svaki mjesec moraš uštedjeti i ako to stvarno želiš, onda ti neće biti problem u određenom trenu odustati od nečeg drugog za taj veći cilj.

Ono što ti također uvelike može pomoći u boljoj percepciji novca i troškova jest plaćanje gotovinom. Možda to nije in i možda ti se ne da uopće nositi keš sa sobom, ali pomoći će ti da manje trošiš! Ako je tvoj tjedni budžet primjerice 100 eura, podigni u ponedjeljak toliko novca i dalje nema.
 

Iskoristi ponude za studente – i pritom zaradi!


Korištenje studentskih pogodnosti pruža mladima izvrsnu priliku da uštede novac dok istovremeno koriste razne usluge i proizvode potrebne tijekom studiranja. Osim financijskih benefita, studentski popusti i pogodnosti omogućuju pristup kulturnim i obrazovnim događanjima koji obogaćuju studentsko iskustvo i pomažu u izgradnji mreže profesionalnih i osobnih kontakata.

Upravo takvu priliku imaš ako na prvi petak u rujnu, dakle 6. 9., otvoriš tekući račun u Erste banci. Dobit ćeš vaučer od 50 eura u Eventimu. Čitaj: besplatno dobiješ tekući račun, beskontaktnu Visa karticu, uslugu online bankarstva i niz drugih pogodnosti, ali i biraš koncert ili događaj na koji ćeš otići također besplatno. I ova ponuda vrijedi za apsolutno sve koji 6. rujna otvore tekući račun za mlade u najbližoj poslovnici Erste banke.

Jako dobra fora za staviti prvih 50 eura u fond za hitne slučajeve, nije li? 
 


Članak je nastao u sklopu projekta Hrvatska ekonomska olimpijada koji se održava uz podršku brojnih partnera, uključujući Sveučilište u Zadru, Erste banku, Privrednu banku Zagreb, Croatu, Flower Shop LU, Zagreb Time Travel i druge.

FOTO: STUDENTSKI.HR, ILUSTRACIJA