LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Svjetski dan štednje

Financijski impuls predstavio štedne navike stanovništva RH

Na osječkom je Ekonomskom fakultetu Marijeta Ravlić, direktorica centra za individualne klijente u Zagrebačkoj banci, održala predavanje povodom Svjetskog dana štednje. Također, predstavila je podatke o procijenjenoj financijskoj imovini građana RH.

Na osječkom je Ekonomskom fakultetu Marijeta Ravlić, direktorica centra za individualne klijente u Zagrebačkoj banci, održala predavanje povodom Svjetskog dana štednje. Također, predstavila je podatke o procijenjenoj financijskoj imovini građana RH.

Studentska udruga Financijski impuls ove je godine prvi put, u suradnji sa Zagrebačkom bankom, obilježila Svjetski dan štednje kojim se prisjetila prvog Međunarodnog kongresa štedioničara. Naime, on je održan 31. listopada 1924. u Milanu, a ustanovljen je s ciljem popularizacije i poticanja navika štednje širom svijeta.

Tako je 2. studenog direktorica centra za individualne klijente u Zagrebačkoj banci, Marijeta Ravlić, održala interaktivno predavanje pod nazivom Štedne navike stanovništva RH na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Svi su prisutni imali priliku dobiti informacije o mogućim oblicima štednje, ulaganju kroz investicijske fondove, životnom osiguranju, odnosu prinosa i rizika, aktualnom problemu održivosti hrvatskog mirovinskog sustava te prednostima ulaganja u dobrovoljne mirovinske fondove.

FER domaćin otvorenih predavanja japanskog stručnjaka za sigurnost čipova


Foto: Financijski impuls

Nadalje, predstavljeni su podaci o procijenjenoj financijskoj imovini građana RH, koja je krajem kolovoza 2016. iznosila 371,5 milijardi kuna, što je 17 milijardi kuna više u odnosu na isto razdoblje protekle godine Unatoč većoj kamatnoj stopi na kunsku štednju u odnosu na deviznu, u štednji građana i dalje dominiraju devizni štedni i oročeni depoziti. Polagano i kunska štednja bilježi rast. Također, sve je uočljivija i tendencija smanjivanja štednje građana u obliku oročenih depozita, kao i oročavanju na dulja razdoblja, dijelom zbog negativnog psihološkog efekta oporezivanja kamata ostvarenih na takvu vrstu štednje, ali i povijesno niskih kamata na oročenu štednju.

Kako se istaknuti među konkurencijom? Saznajte što poslodavci zaista žele od direktora HR-a


Na kraju predavanja, Marijeta Ravlić savjetovala je studente da počnu štedjeti što ranije. Istaknula je da mali koraci štednje u konačnici mogu dati pozitivne rezultate za njih same te da se pri budućim ulaganjima uvijek sjete uzrečice: Nikad nemojte staviti sva jaja u istu košaru!

IZVOR: FINANCIJSKI IMPULS
FOTO: FINANCIJSKI IMPULS