Consulting Day okupio vrhunske predavače iz najboljih konzultantskih tvrtki
– Svaki dan je nova priča i dinamičan je, a jedino zajedničko je da svako jutro upališ laptop, a na kraju dana ga ugasiš – rekla je Adrijana Granatir.
– Svaki dan je nova priča i dinamičan je, a jedino zajedničko je da svako jutro upališ laptop, a na kraju dana ga ugasiš – rekla je Adrijana Granatir.
U organizaciji studentske udruge Financijski klub 15. prosinca 2016. održana je treća po redu konferencija o trendovima u konzalting industriji pod nazivom Consulting Day. Sudjelovali su vrhunski predavači iz najboljih konzultantskih tvrtki Deloitte Hrvatska, PwC Croatia, EY Hrvatska, TPA Croatia i KPMG.
Cilj konferencije, koju je otvorila prodekanica za znanost, poslijediplomske studije i doktorate prof. dr. sc. Nataša Erjavec, bio je predstaviti važnost konzalting industrije, prikazati smjerove njezina razvoja te umrežavanje sadašnjih i budućih konzalting eksperata. Održane su dvije panel rasprave. Prva na temu Porezno savjetovanje, na kojoj se raspravljalo o najnovijim aktualnostima vezanim uz poreznu reformu i njezinom utjecaju na poduzeća; koje efekte će producirati te koliko će industrija profitirati.
Rasprava je započela upoznavanjem pojma poreznog savjetovanja. Saznali smo koje usluge uključuje te koji je djelokrug rada poreznog savjetnika. Sam posao sa sobom nosi neprekidno učenje. Osim poznavanja samih zakona, važnije je njihovo tumačenje i odgovarajući način njihove primjene u praksi. Svi govornici složili su se da je porezno savjetovanje sveobuhvatna znanost koja uključuje primjenu zakona u praksi, pronalazak rješenja te njihovu implementaciju. Svaki slučaj predstavlja konkretne i specifične stvari te traži posvećenost – nema copy/paste prilikom rješavanja različitih slučajeva pojedinih klijenata.
Nakon definiranja poreznog savjetovanja, započela je rasprava o najnovijim aktualnostima vezanim uz nadolazeću poreznu reformu. Adrian Hammer, Manager iz Deloittea ukazao je kako u prošlim vremenima nije bilo moguće vidjeti toliko medijski popraćene reforme, što nam dokazuje interes javnosti i društva. Sudionici su se složili da reforma predstavlja „korak naprijed“, ali da reforme u pravom smislu te riječi (potpuna rekonstrukcija) još uvijek nema te neće doći do ničeg drastičnog i revolucionarnog. Međutim, sam efekt u konačnici biti će poznat tek kroz određeno razdoblje.
Tema drugog panela bila je Karijera u reviziji. Sudionici su mogli saznati kako se specijalizirati u reviziji, kako izgleda selekcijski proces, koje vještine i znanja se traže, ali i kako izgleda tipičan dan jednog mladog revizora. Na pitanje moderatorice i članice Predsjedništva Financijskog Kluba Petre Vidović, kako izgleda tipičan dan jednog mladog revizora, panelisti su se složili kako takav dan ne postoji.
– Svaki dan je nova priča i dinamičan je, a jedino zajedničko je da svako jutro upališ laptop, a na kraju dana ga ugasiš – rekla je Adrijana Granatir.
Iako su i njih plašili horor pričama o poslu revizora, ostajanju do kasno u noć i slično, te priče nemaju veze sa stvarnošću. Potrebna je dobra organizacija, i određivanje prioriteta, a važno je istaknuti da postoji i dosta fleksibilnosti oko načina obavljanja posla. Tako je Marko Oršanić istaknuo da nakon ove konferencije ima tri mogućnosti – hoće li otići doma i završiti posao, hoće li otići do ureda ili će se pak pridružiti kolegama na terenu.
Na kraju rasprave, panelisti su preporučili studentima da se prijave na sve moguće natječaje i prođu što više selekcijskih procesa. Također, važno je dobro pripremiti se za sami intervju, informirati se o poduzeću, ali i o mogućim pitanjima koji se pojavljuju u sklopu testiranja. Posebno su istakli postavljanje pitanja i proaktivnost, a na pitanje kako uspijevaju uskladiti polaganje ACCA certifikata s poslom odgovorili su da je uz dobru organizaciju, sve moguće.