LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski poslovi

Čitaj, razmisli, pitaj – prije početka obavljanja studentskog posla

Studentski su poslovi odlični za ostvarivanje zarade dok se obrazujete. Dostupni su i raznoliki, pa svatko može pronaći nešto za sebe. Ipak, u njihov se pronalazak treba upustiti s oprezom.

Studentski su poslovi odlični za ostvarivanje zarade dok se obrazujete. Dostupni su i raznoliki, pa svatko može pronaći nešto za sebe. Ipak, u njihov se pronalazak treba upustiti s oprezom.

Većina se studenata tijekom stjecanja akademskog obrazovanja odluči na rad. Bilo da je razlog tomu popunjavanje budžeta, stjecanje vrijedne prakse ili jednostavno popunjavanje slobodnog vremena,  mnogi će zaviriti na internetske stranice student-servisa ne bi li pronašli posao za sebe. Iako je obavljanje studentskih poslova uređeno zakonom te poslodavac i student prije početka obavljanja posla potpisuju ugovor, nije neobično da se ne ispoštuju prava studenta. Kako bismo vam olakšali snalaženje u svijetu studentskih poslova, donosimo najvažnije informacije koje morate znati prije zapošljavanja, a i dok radite.

Sve je propisano

Kao što smo naveli, obavljanje studentskih poslova zakonski je regulirano. Ne bi stoga bilo loše da prije početka obavljanja posla, ili ako već radite, pročitate Zakon o obavljanju studentskih poslova koji je dostupan na internetu. Njime su jasno propisana prava i obveze studenata, poslodavaca te posrednika između tih dviju strana, a to je student-servis. Zakonom je također propisana minimalna studentska satnica, ono što studente najčešće zanima.

Naime, minimalna se studentska naknada izračunava prema minimalnoj bruto plaći u Republici Hrvatskoj, tako da se minimalna plaća podijeli sa 160. U ovom je trenutku to iznos od 29,30 kn po satu, ali napominjemo – promjenom minimalca mijenja se i studentska satnica. Iz zakona proizlazi ugovor koji ćete dobiti u student-servisu ili preuzeti elektroničkim putem. Ondje su također detaljno navedena vaša prava i obveze. Primjerice, vidjet ćete da za noćni, prekovremeni rad, rad nedjeljom ili blagdanom imate pravo na pedesetpostotno povećanje satnice.

Što želite (ili možete) raditi?

Kako biste izbjegli zbunjenost i nesigurnost na početku obavljanja studentskog posla, bilo bi dobro da znate što biste voljeli ili željeli raditi i za što imate vremena. Budući da se studenti mogu zaposliti u gotovo svakom sektoru i na raznim radnim mjestima, postoji i jako puno različitih zahtjeva poslodavaca. Primjerice, nekim će poslodavcima trebati radnici za fiksne smjene od 8 sati dnevno. Jasno vam je da u tom slučaju nemate mnogo vremena za fakultetske obveze i da je taj posao idealan za vas ako ste, na primjer, apsolvent. Posao koji se obavlja u kliznim smjenama ili, recimo, samo vikendom, bolja je opcija za one koji svakodnevno imaju obveze na fakultetu. Ne treba zanemariti poslove koji se obavljaju samo jedan dan – to su često razne promocije ili inventure i idealne su za one od vas koji se poslodavcu ne mogu obvezati na duže vrijeme. 

Tražite svoja prava

Nakon što ste detaljno proučili Zakon i svoj studentski ugovor, ne sramite se i ne bojte se tražiti zajamčena vam prava. To se, dakako, odnosi na ona radna mjesta ili situacije u kojima su vam prava uskraćena. Osvjedočit ćete se da s većinom poslodavaca nećete imati problema, već ugodnu i kvalitetnu suradnju, ali nažalost, to neće svugdje biti slučaj.

Ako vam poslodavac i nakon ukazivanja na propuste ne želi osigurati ono na što zakonski ostvarujete pravo, ne ustručavajte se potražiti pomoć od student-servisa ili studentskog centra. Također, ne ostajte na poslu na kojem niste zadovoljni. Iako zvuči očito i otrcano, to je u većini slučajeva najbolji put.

Ako tražite studentski posao, pogledajte bazu studentskih poslova u našoj rubrici Poslovi ili na Facebook stranici Studentski poslovi
FOTO: PEXELS