LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Kako bolje upravljati novcem?

7 savjeta za bolju financijsku budućnost

Razmišljajte unaprijed! Možda sad nećete kupiti onu super haljinu ili novi mobitel, ali ćete uštedjeti novce za nešto bolje. Nećete morati „razbijati glavu“ pred ljetne praznike hoćete li na moru moći provesti 3 dana ili ćete spavati na plaži da uštedite.

Razmišljajte unaprijed! Možda sad nećete kupiti onu super haljinu ili novi mobitel, ali ćete uštedjeti novce za nešto bolje. Nećete morati „razbijati glavu“ pred ljetne praznike hoćete li na moru moći provesti 3 dana ili ćete spavati na plaži da uštedite.

 1. Popišite svoje planove za budućnost

Dobra je i kreativna ideja napraviti „životnu ploču“ ili, jednostavnije rečeno,vizualizirati svoje planove. Poslužiti vam mogu fotografije iz časopisa od kojih možete napraviti kolaž koji će predstavljati vaš idealni stil života. Nemojte se zamarati mislima da je ono što ste zamislili teško ostvarivo. Jednom kad uspijete vizualizirati svoju financijsku budućnost kao zdravu i uspješnu, vaš um postaje slobodan i otvoren za mnoge druge mogućnosti.

2. Osjećajte se inspiriranima radije nego obvezanima  

Ne gledajte na novac kao na dosadan posao. Pokušajte ga vidjeti kao izvor svoje slobode: priliku za mijenjanjem sebe, svog života i svijeta. To će zasigurno pomoći u stvaranju više pozitivnih odluka o prioritetima, većoj predanosti postavljenim ciljevima i donijet će bolje rezultate na „duže staze“.

 3.Ne osjećajte tjeskobu zato što posjedujete novac

Da biste se mogli osjećati ugodno s novcem morate dosegnuti razinu na kojoj se osjećate sigurnim jer privlačite novac i dostupan vam je. Neki ljudi osjećaju nelagodu kad posjeduju veću količinu novca jer, jednom kad se naviknete na određeni stil života, teško je vratiti se na nešto manje i lošije. Protok novca je varijabilan i lako se može dogoditi da u jednom trenutku ostanete bez svega. Zamijenite negativne misli poput „uvijek ću nekome nešto dugovati“ ili „ja jednostavno ne znam štedjeti“ onima s pozitivnim predznakom. Možete reprogramirati svoj mozak odvojivši samo pet minuta svaki dan za krijepljenje pozitivnim mislima. Rečenice poput „Dobre stvari će se dogoditi!“ ili „Želim novac u svom životu!“ možda zvuče kao mantre iz populističke „Tajne“, ali nije zgorega pokušati i s tim.

Što učiniti ako bankomat „pojede” tvoju karticu i je li opasno ako netko pronađe papir o stanju tvog računa?


4. Osvijestite svoje podsvjesne stavove o novcu

Novac je često povezan sa snažnim emocijama i možete ih detektirati ako otkrijete koje su to emocije i otkud dolaze.  Počnite s razmišljanjem o tome koji su vaši zaključci o novcu i posjedovanju i raspolaganju istim. Zatim promislite koliko su ti stavovi zapravo realni. Često znamo reći „Pa to je samo novac!“ Vjerojatno ste i sami postali svjesni vrijednosti novca kad ste dobili zasluženu plaću nakon dobro odrađenog studentskog posla. Što vam predstavlja novac koji sami zaradite i zašto se razlikuje od onog koji dobijete od roditelja?

5. Odlučite što želite sad, a što može pričekati

 Ako mislite da sebi nešto uskraćujete, niste na dobrom putu. Razmišljajte unaprijed! Možda sad nećete kupiti onu super haljinu ili novi mobitel, ali ćete uštedjeti novce za nešto bolje. Primjerice, nećete morati „razbijati glavu“ pred ljetne praznike hoćete li na moru moći provesti 3 dana ili ćete spavati na plaži da uštedite. Nazovite  svoju financijsku neovisnost „danom potpune slobode“ i odredite datum na kalendaru.  

6. Otkrijte svoje skrivene probleme s novcem

Božićni budžet za studente: kako uživati u blagdanskom duhu bez velikih troškova


Nemogućnost raspolaganja novcem može potjecati još iz djetinjstva te može kontrolirati vaše stavove o čuvanju i trošenju novca. Pitanja ovog tipa mogu biti korisna:

1.)    Što mislite koliko bi se vaš život razlikovao od sadašnjeg da ste financijski neovisni i imate dovoljno novca da radite što god želite?

2.)    Da vam je preostalo 10 godina života kako biste uredili svoj život i potrošili novac koji posjedujete ( ako postoji takav)?

3.)    Da vam je prestao tek jedan dan života što mislite da bi vam se činilo kao najveća neostvarena želja?

 7. Počnite s malim štednim navikama

Otvori studentski račun u OTP banci u par klikova i zaradi 50 eura uz program preporuke!


Loše je navike potrebno zamijeniti dobrima. Kroz godine stvaramo mnoge „novčane navike“ koje je nemoguće promijeniti odjednom. Mali, izvedivi ciljevi mogu dovesti do velikih pomaka i pomoći u izgradnji samopouzdanja. Ustrajte u stvaranju rutina jer je za stvaranje navike potrebno tri tjedna. Nije loše zapisivati dnevne troškove i pratiti iste kroz tjedan. Kad vidite da se popis stvara nevjerojatnom brzinom i da se svašta može na njemu naći možda ćete razmisliti o svom sljedećem potrošačkom potezu.   

IZVOR: PSYCHOLOGIES.CO.UK
FOTO: ECHOCENTER