LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Život prije tražilica

FOTO: Kako se guglalo prije Googlea

Prije nego što nas je tehnologija blagoslovila jednostavnim traženjem nepoznatih pojmova, izvor znanja i pomoć pri rješavanju nedoumica pružali su - knjižničari.

Prije nego što nas je tehnologija blagoslovila jednostavnim traženjem nepoznatih pojmova, izvor znanja i pomoć pri rješavanju nedoumica pružali su - knjižničari.

Moderna tehnologija uvelike je olakšala put do informacija. Danas je najjednostavnije pokrenuti neki od internetskih programa, otvoriti google ili bing i upisati pitanje ili pojam koji nam predstvlja misterij, stisnuti enter i - eto ga! Milijuni stranica i odgovora na svim željenim jezicima su tu. Na nama je samo odabrati kome vjerovati. No, jeste li se ikada zapitali, kako se guglalo prije Googlea?

Odogovor na to su: knjižnice. Ako je ljude prije postanka interneta zanimala neka neobična informacija, oni bi jednostavno to pitanje telefonski ili uživo postavili knjižničaru. Zanimljiv pregled kartica s pitanjima korisnika javne knjižnice u New Yorku donosi businessinsider.com. Na svojim društvenim mrežama knjižnica je počela stavljati bogati arhiv šarolikih pitanja njihovih korisnika. 

Pitati knjižničara u javnoj knjižnici u New Yorku da vam razjasni neke nepoznanice možete i danas, no tako daleko ne morate ići. Domaće knjižničare također možete pitati ono što vas zanima, bilo to vezano uz traženu literaturu ili nepoznate pojmove.

Jeste li znali da Google nudi širok spektar besplatnih online tečajeva usmjerenih na AI i najnovije tehnologije?


Pitajte knjižničara stranica je na kojoj jednostavno unesete svoju e-mail adresu i postavite pitanje na koje će vam knjižničar stručno odgovoriti. Jedina razlika u odnosu na ona vremena prije tehnologije je ta što i knjižničari danas koriste internet. Osim toga, u novije vrijeme i lokalne su knjižnice uvele opciju pitaj knjižničara pa ju svakako iskoristite najbolje što možete.

Pregled šaljivih, neobičnih i zanimljivih pitanja koje su korisnici njujorške javne knjižnice postavljali svojim knjižničarima pogledajte u našoj galeriji. 

Je li anoniman način rada na Google tražilici stvarno anoniman?


IZVOR: BUSINESSINSIDER
FOTO: BUSINESSINSIDER