LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Sjećanje na Vukovar

Studentski posjet Vukovaru

Kaže se da se povijest upisanu u kamen ne može obrisati.

Kaže se da se povijest upisanu u kamen ne može obrisati.

Studenti su u nedjelju, 18. studenoga imali priliku posjetiti Vukovar povodom obilježavanja pada Grada heroja. U organizaciji Udruge vukovarsko-srijemskih studenata i uz pomoć Koordinacije zavičajnih udruga organizirano je studentsko hodoćašće u Vukovar kako bi se studenti upoznali  s gradom, s njegovom ratnom poviješću, sadašnjošću i nastojanjima i nadanjima za budućnost. 

U kasnim se noćnim satima ispred paviljona studentskog doma Stjepan Radic pronio val osmijeha i šaputanja. Hrpice studenata i autobusi. Malo po malo, rasporedili smo se i krenuli put ravne nam Slavonije i nepreboljenoga Grada heroja. Jutro nas je dočekalo u Vinkovcima te kasnije u Nuštru i konačno, u Vukovaru. Prva postaja bila je Trpinjska cesta, sa Spomen domom, bistom jedne od vukovarskih legendi Blage Zadre i tenk. Put se nastavio prema bolnici, gdje je u ratno vrijeme na mjestu ravnateljice bila dr. Vesna Bosanac. Iznad ulaza u podrum crveni je križ s rupama, simbol ranjenih, ubijenih i svih onih koji su tražili svoj sigurni kutak u podzemnim tunelima i hodnicima vukovarske bolnice. Na ulazu je  operacijski stol gdje je u vrijeme tromjesečne borbe obavljano 500 operacija dnevno. Kasnije smo se spustili u sklonište koje je ostalo netaknuto koliko je god to moguće. Odmah na početku, na stropu je crveno svjetlo koje obasjava jedan kvadrat stropa. Kada pogledate gore, vidite prazan prostor i žice. Kada je na bolnicu bačena krmača,  probila je svih pet etaža bolnice, pala sve do skloništa te završila u krevetu jednog ranjenika srpske nacionalnosti. Imao je raširene noge pa je pala izmedju njih. Taj je ranjenik ostao bez noge, pričaju nam u bolnici.

Male kabine, brojni skućeni kreveti, lutke kao imitacije ranjenika, umrlih, djece, beba i medicinskog osoblja. Wc, kuhinjica, kabina gdje je na podu samo jedan madrac. Posebno je dojmljiva jedna sobica. U njoj je mrkli mrak. U sredini stoji postolje s upaljene tri svijeće. Iz zvučnika se čuju imena svih onih koji su prošli kroz bolnicu. Kada izađete iz skloništa, u hodniku na pločicama opisan je svaki dan vukovarske muke. Kaže se da se povijest upisanu u kamen ne može obrisati. Put nas je dalje odveo u župu sv. Filipa i Jakova na samom Dunavu, u neposrednoj blizini veličanstvenog vodotornja na kojem se vijori hrvatski barjak, gdje smo gledali film u kojem je prikazan Vukovar prije rata, za vrijeme rata i nakon rata. Čuo se posljednji izvjestaj Siniše Glavaševića i njegovo upozorenje da ne možete živjeti svoju sadašnjost i graditi svoju budućnost ako ne poznajete svoju prošlost.

Studenti zbog snijega zapeli kod Macole, ali ništa im nije moglo pokvariti božićno veselje


Sljedeća na redu bila je Ovčara. Prva je stanica bio Spomen dom čija su vrata ostatak nekadašnjeg hangara u koji su Srbi u autobusima doveli 261 žrtvu iz bolnice i poubijali ih. Vrata su ostala netaknuta, ali sada su zaglavljena kao simbol sjećanja na pokolj i upozorenje da se nikad više ništa takvo ne ponovi. U pod Spomen doma ugrađeni su geleri, a na zidovima se izmijenjuju slike i imena žrtava. Njih 200 je identificirano i njihova imena plove vrtlogom u podu na sredini doma u dno kao simbol pada. Za ostale se još uvijek ne zna gdje su. Njihove osobne stvari, barem jedna, počivaju ondje zajedno sa sjećanjem. Hangar je uvijek u mraku, a jedine trake svjetlosti dolaze od 261 zvjezdice na stropu doma.

Na poljani stoji spomenik ubijenima. Oko njega vijenci, svijeće i tiha molitva na usnama svih okupljenih. Tuga se iščitava na licima, suze sjaje u očima. U tišini se vraćamo u buseve i krećemo na memorijalno groblje. Prolazeći kraj polja gorova, stižemo na mjesto gdje je postavljeno 938 bijelih križeva. Bijeli kao simbol nevinosti i žrtve. Kraj svakoga je ruža i trobojnica, na pokojem je krunica. Iznad njih postavljen je veliki križ. Kasnije nam je jedan od zapovjednika obrane Vukovara ispričao priču o tome križu. "Vanjske plohe su namreškani valovi Dunava i vukovarski bregovi. Okomite i vodoravne crte, koje čine križ - simbol Isusove muke i muke Grada heroja, je tlocrt vukovarskih ulica. Prolazak kroz križ znači prolazak vukovarskog križnoga puta. Otvoreni pogled prema nebu i vječni plamen znak je optimizma, nade i raja, gdje su duše vukovarskih heroja. Sjetite se toga svaki puta kada se dođete pomoliti na ovaj križ.", priča nam jedan od vukovarskih heroja. Nakon molitve i polaganja vijenaca, studenti koji su bili dijelom grupe koja je inicirala izradu mozaik-fotografije Vukovaru i Vukovarcima, predali su veliko platno s porukama podrške i ljubavi Gradu heroju predsjedniku Udruge studenata vukovarsko-srijemske županije, Josipu Papku.

Američka sveučilišta i fakulteti pozivaju svoje međunarodne studente da se vrate na kampuse


Kako je izgledalo bojno polje i što je korišteno u borbi za život grada Vukovara, vidjeli smo u vojarni u Sajmištu. Podijeljeni u skupine, sa svojim smo vodičima obilazili tenkove, oklopnjake, mine i imitaciju minskog polja, avione, projektile, topove, rovove i hangare. U večernjim je satima održana molitva ispred memorijalne bolnice. Vukovar nas je ispratio u svoj svojoj čari, sa svim svojim ranama i uspomenama. Ulicama Grada heroja vjetar još uvijek šapuće priče o prošlosti. Nikad neće ni prestati. Jer se nikad ne smije zaboraviti.

FOTO: ANITA KLASNIĆ/STUDENTSKI.HR