FOTO: Maštovitim kreacijama obilježite Dan dugmadi
Na današnji dan obilježavamo Međunarodni dan dugmadi. Saznajte kada se prvi put spominje gumbić, ali i što sve možete napraviti uz malo mašte.
Na današnji dan obilježavamo Međunarodni dan dugmadi. Saznajte kada se prvi put spominje gumbić, ali i što sve možete napraviti uz malo mašte.
Vjerovali ili ne, i dugme ima svoj dan u godini. Zašto? Zato što se svi slažemo da su dugmići nepohodni dio odjeće, muške, ženske, dječje, poslovne, ležerne. Davne 1938. godine Nacionalno društvo dugmadi odlučilo je 16. studeni proglasiti Danom dugmadi. Prije Prvog svjetskog rata Engleska je bila njihov najveći izvoznik na svijetu. Nakon Rata i u modernom društvu titulu je preuzela Amerika.
Primjeri dugmadi poznati su već više tisuća godina. Prvi su pronađeni 2000 godina prije Krista, na području današnjeg Pakistana. Postoje izvori koji tvrde da su poznati čak 10 000 godina, otkako su ih križari donijeli u Europu. Pretpostavlja se da su tada služili isključivo kao ukrasi. Naime, tek u 13. stoljeću pronalazimo gumbiće s rupicom kroz koju se provlači konac da bi se mogli prišiti na odjeću. Pronađeni su na prostorima Njemačke.
Dugmad je posebno privlačila aristokraciju. Nakon što se otkrilo da su puno praktičniji od ziherica, europske kraljevske obitelji usvojile su ih kao simbol statusa. Priča se da je francuski kralj Louis XIV potrošio više od pet milijuna današnjih dolara sakupljajući gumbiće.
Foto: Pinterest
Mnoge se zanimljivosti vežu uz dugmiće. Navodno je pruski kralj Fredrik Veliki u 18. stoljeću dao nalog vojnicima da ih obavezno prišiju na rukave. Razlog? Sprječavanje brisanja nosa rukavima vojne uniforme.
Zanimljivo je da se rijetko kada razmišlja o stvarima koje su nam doslovce pred nosom. Da ne ispadne da su korisni samo za odjeću, zavirite u fotogaleriju. Pripremili smo nekoliko maštovitih ideja kako vam mogu poslužiti za izradu ukrasa.