LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Psihološki trening

Što je mindfulness i zašto ga koriste hrvatski policajci?

Mindfulness je sve popularniji u Hrvatskoj zahvaljujući našoj predsjednici Kolindi, koja širi ovaj psihološki oblik meditacije među vojnicima i policajcima kako bi se lakše nosili sa stresnim situacijama. Što je mindfulness i kako pomaže u svakodnevnom životu?

Mindfulness je sve popularniji u Hrvatskoj zahvaljujući našoj predsjednici Kolindi, koja širi ovaj psihološki oblik meditacije među vojnicima i policajcima kako bi se lakše nosili sa stresnim situacijama. Što je mindfulness i kako pomaže u svakodnevnom životu?

Vrlo često nas svakodnevica, rutina, obaveze i misli o tome što moramo odvedu daleko od naše biti. Sva pažnja bude usmjerena na obavljanje zadataka, planova i dnevnih rutina i onda dođemo u stanje prezasićenosti i stresa. Nedostaje nam prostor da se povežemo sa sobom, da budemo u miru i djelujemo iz svog centra. Čak i naša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović shvaća važnost meditacije, pa potiče vojsku i policiju da počnu prakticirati ovaj oblik psihološkoga treninga.

Naime, Visoka policijska škola osnovala je Psihološko savjetovalište, koje u sklopu pružanja psihološke pomoći provodi mentalni trening čiji je cilj ojačati pažnju, koncentraciju i pamćenje, ali i reducirati stres te stvoriti mentalnu otpornost policajaca. Ovime se namjerava pomoći policajcima, koji se u svakodnevnom radu susreću s brojnim stresnim situacijama.

U radu savjetovališta postoji i MBCT trening (Mindfulness Based Cognitive Therapy) i provodi se projekt Mindfulness u policiji u suradnji s Hrvatskim udruženjem za bihevioralno-kognitivne terapije.

Što je mindfulness?

Mindfulness je vježba da budemo potpuno svjesni i prihvatimo trenutak upravo onakav kakav jest bez prosuđivanja ili pokušavanja da ga promijenimo. To znači biti svjestan onoga što primamo od svakog našeg osjetila, kao i svojih osjećaja i misli. Riječ je o praksi koja se povezuje s budizmom. Koristi se kao način da potpuno spoznate i shvatite sebe te dosegnete mjesto prosvjetljenja.

Četiri temelja svijesti su: naše tijelo, osjećaji, naš um i svijet oko nas. 

Na mindfulness je najbolje gledati kao na naše prirodno stanje. Međutim, kako nam se život zaokuplja, previše smo pretrpani obavezama i suvremenim načinom života da bismo mogli biti u tom stanju. Pokušavajući shvatiti što moramo učiniti sutra ili sljedeći tjedan, zaboravljamo na sadašnjost. Skloni smo i živjeti u prošlosti te se često brinemo oko toga što smo jučer napravili (ili nismo napravili), što nikako nije dio prakse mindfulnessa.

Koje su prednosti mindfulnessa?

Mnogo je blagodati koje uključuju fizičko, mentalno i opće zdravlje, zato nije ni čudno što se i u našoj vojsci i policiji provodi upravo ovaj oblik psihičkoga treninga. Mnoga fizička stanja (npr. bolesti srca, nedostatak sna) pogoršavaju mentalno zdravlje, uzrokuju dodatni stres, pa čak i depresiju. 

Poljski studenti obavljaju praksu i uče policijske vještine u Hrvatskoj


Mentalne prednosti:

  • povećana smirenost
  • smanjeni anksioznost, depresija i napadi panike
  • povećan osjećaj zahvalnosti
  • svjesnost o osjećajima
  • lakše prihvaćanje života
  • opći osjećaj blagostanja.

Fizičke prednosti:

  • smanjenje visokog krvnog tlaka
  • smanjen rizik od srčanih bolesti
  • smanjenje kroničnih bolesti
  • poboljšan san
  • poboljšana probava.

Kako funkcionira mindfulness?

Postoji znanost koja proučava kako se naš mozak može promijeniti. Neuroplastičnost je riječ kojom se opisuje sposobnost mozga da se mijenja, uči i uspostavlja nove veze. Neka izvješća tvrde da prakticiranje mindfulnessa može aktivirati ovaj organ na pozitivan način, što s vremenom može postati trajno stanje.

Zapravo, nema puno pouzdanih i pravilno izvedenih istraživanja koja objašnjavaju pozitivne učinke mindfulnessa. Međutim, oni koji ga prakticiraju vjerojatno će vam potvrditi da je donio nevjerojatne promjene u njihovim životima. 

Kako vježbati mindfulness?

Ne morate meditirati sjedeći s prekriženim koljenima i rukama na njima. Mindfulness je vrsta meditacije, ali može se vježbati na razne druge načine. Cilj je fokusirati se na zadatak koji obavljamo i biti potpuno svjestan svakog aspekta toga zadatka i pri tome ne dopuštati umu da luta i da izmišlja različite probleme. Cilj je samo biti u trenutku i cijeniti ga.

Suprotnost ovome bi bilo kada radimo više stvari odjednom. Ako jedemo, usput pregledavamo društvene mreže, pripremamo se za izlazak i slično. Iako se čini da nam je tako praktičnije riješiti sve životne zadaće, to nas odvraća od stvarnih osjećaja i svjesnosti. Kad pribjegavamo multitaskingu, trebali bismo razmisliti o tome da uklonimo mobitel i budemo potpuno svjesni sljedeći put kada, primjerice, jedemo ručak. Razmišljanje o hranjivim sastojcima, ukusu i teksturi namirnica koje jedemo dio je mindfulness treninga. Važno je vježbati to i cijeniti svaki karakterističan miris hrane i njihove kombinacije.

Pazite gdje parkirate danas i sutra, policija provodi akciju s ciljem smanjenja broja prekršaja na ovim označenim mjestima


Mindfulness je moguće vježbati dok radimo gotovo sve. Evo nekoliko ideja kako ga primijeniti tijekom svake aktivnosti

  • Hranjenje:

Uzmite svaki zalogaj i primijetite teksturu hrane, svaki okus koji sadrži, vizualizirajte hranjive sastojke u hrani koji dopiru do svakog dijela vašeg tijela i daju vam potrebnu energiju.

  • Disanje:

Budite svjesni svoga disanja, nema potrebe za promjenom ili kontrolom, samo budite svjesni, primijetite kako se pluća pune i kako se prsa šire. Primijetite kako vam zrak ulazi u nos i pluća i kako se osjećate dok izdišete kroz nos, vizualizirajte kisik koji dopire do svih dijelova vašeg tijela.

  • Tuširanje:

Osjetite temperaturu vode i sve male mlazove vode koji vam dotiču tijelo. Primijetite zvuk vode na tijelu i zvuk vode dok udara o pod. Udahnite duboko i osjetite mirise oko vas.

  • Vježbanje:

Dok vježbate ili se istežete, u potpunosti se usredotočite na ono što osjećate. Usredotočite se na mišić koji je u naporu, osjetite kako vam se grči i otpušta. Duboko dišite kako biste tijelu omogućili ulazak kisika, koji je potreban dok vježbate. 

  • Hodanje:

Izađite u šetnju i primijetite osjećaj hladnog zraka ili toplinu sunca koje vam udara u lice, osvrnite se oko sebe i cijenite sve što možete vidjeti, drveće, grmlje, cvijeće, druge ljude, sunce, more, kišu... Opažajte što čujete; čujete li djecu kako trče i igraju se, psi laju, ptice pjevaju, automobili se voze... Udahnite mirise; cvijeće, roštilj, miris svježeg zraka. Primijetite i sve vaše misli ili osjećaje koje vam stvaraju ove stvari.

Policija kaznila vozače zbog alkohola, brzine i drugih prekršaja tijekom vikend akcije


Mindfulness nije lagan trening i potrebno je dosta strpljenja. Vježba je potrebna kao i sa bilo kojom novom aktivnošću prije nego što ona postane lagana i prirodna. Imajte to na umu kada započnete, možda nećete odmah vidjeti sve prednosti, ali uz stalnu praksu postat će dio svakodnevnog života i počet ćete primjećivati kako vam se život znatno poboljšava, a vi postajete mirniji i zdraviji.

FOTO: UNSPLASH