LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Rezultati istraživanja ERF-a i Ureda za droge:

Slatki studentski život!

Studenti su zadovoljni studijem i dobro spavaju. Kad nisu na fakultetu ili u svojoj sobi, vrijeme uglavnom provode po kafićima i klubovima.

Studenti su zadovoljni studijem i dobro spavaju. Kad nisu na fakultetu ili u svojoj sobi, vrijeme uglavnom provode po kafićima i klubovima.

Krajem prošle godine objavljeni su rezultati istraživanja pod nazivom „Ispitivanje kvalitete života studenata u Republici Hrvatskoj“.

Istraživanje je, pod pokroviteljstvom Vladinog Ureda za suzbijanje zlouporabe droga, proveo Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu.

Uzorak čini 1880 studenata, a područja ispitivanja su zadovoljstvo studijem i studiranjem, zadovoljstvo životom, samopoštovanje, fizičko i psihičko zdravlje, način provođenja slobodnog vremena te rizična ponašanja u pogledu spolnog života i uporabe sredstava ovisnosti.

Rezultati pokazuju kako je 65% studenata zadovoljno odabirom studija i kada bi ponovno birali – izabrali bi isto. Njih 88% redovito pohađa nastavu, 74% redovito izvršava studijske obveze, 80% ima zadovoljavajuće odnose s kolegama, a 60% je zadovoljno vlastitim uspjehom. Međutim, tek 43% zadovoljno je organizacijom studija, a jedna trećina misli da nastavnici znaju zainteresirati studente.

Što trebate znati i učiniti ako premašite porezni limit u 2025. godini?


Kad je u pitanju njihov zdravstveni status, više od polovine zadovoljno je svojim zdravljem, iako se 50% osjeća umorno, 48% iscrpljeno, 41% napeto ili nervozno, a 30% potišteno i bezvoljno. Unatoč tome, 61% dobro spava, a 75% ne razmišlja o tome da zatraži psihološku pomoć.

Na pitanja o konzumaciji sredstava ovisnosti, 91% studenata odgovorilo je da su konzumirali alkohol u posljednjih mjesec dana, a 27% je konzumiralo marihuanu ili hašiš. Više od polovice studenata uopće ne puši, 17 osoba se izjasnilo da su jednom mjesečno ili rjeđe kušali nove droge, 14 ih je u istom periodu uzelo LSD, 12 kokain, a jedna osoba heroin. S druge strane, 213 ih je jednako često, na liječnički recept, uzelo tablete za smirenje, a 138 za koncentraciju.

Od ovih brojki više zabrinjavaju podaci da studenti najviše ukupnog vremena provode, osim na fakultetu, u svojoj sobi. Njih 83% svaki dan slobodno vrijeme koristi za druženje s računalom, dok 72% sluša glazbu. Što se ostalih aktivnosti tiče, studenti su nekoliko puta tjedno po kafićima i klubovima, ali ih ipak 43% nekoliko puta mjesečno boravi u prirodi, a 30% u knjižnici. Iako ih 38% prati vijesti, 83% uopće ne sudjeluje u politici, 64% nikada nije volontiralo, a 70% nije bilo aktivno u nevladinoj organizaciji niti u svojoj vjerskoj zajednici.

Istraživanje pokazuje da redoslijed rođenja utječe na budućnost, mlađa braća sklonija su kriminalu


Među spolno povezanim navikama ističu se podaci da 28% studentica nikada nije posjetilo ginekologa, a 47% ih kod ginekologa ide samo kada imaju neki problem. Kondomi su odabir zaštite od trudnoće 39% ispitanika, dok ih 22% pribjegava „prirodnim“ metodama računanja plodnih dana te prekida snošaja. Zanimljivo je i da 25% ispitanih studenata nikada nije imalo spolni odnos.

Međutim, kao i rezultate svakog istraživanja, i ove rezultate treba uzeti s rezervom. Tako, kada se tvrdi da 65% studenata do marihuane može doći lako, u jednome danu, kao i da ih jedna trećina nikada ne ide u sportske dvorane ili kazališta, treba imati u vidu da stvaran broj redovnih studenata u RH nije 1880, nego oko 116 tisuća, što znači oko 60 puta više od ispitanog uzorka. Nažalost, ako su procjene o kojima izvještava Slobodna Dalmacija približno točne, alkoholičara i uživatelja droga i kocke u Hrvatskoj ima šest puta više nego redovnih studenata, što je tek 7,5 puta manje od ukupnog broja hrvatskog stanovništva. Hrvat u prosjeku popije 12,8 litara alkohola kroz godinu, čime, nimalo pohvalno, dosežemo sam vrh Europe.

IZVOR: URED ZA DROGE, SLOBODNA DALMACIJA, ŠIBENIK IN
FOTO: CUGET LIBER