LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
61 sekunda

Prijestupna sekunda: Saznajte zašto i kako iskoristiti ovu dodatnu sekundu!

Iako se ovo ne čini velikim produljenjem vremena, moglo bi uzrokovati veće probleme satelitima, navigacijskim sistemima te sustavima koji usklađuju računalne mreže.

Iako se ovo ne čini velikim produljenjem vremena, moglo bi uzrokovati veće probleme satelitima, navigacijskim sistemima te sustavima koji usklađuju računalne mreže.

Inače minuta ima 60 sekundi, ali večeras je to drugačije. Naime, danas će minuta između 23:59 i 00:00 trajati 61 sekundu

Slučaj je to potreban kako bi se uskladile prirodne i atomske skale, što je povezano s fenomenom usporavanja Zemljine rotacije oko Sunca.

Usporavanje Zemljine rotacije povezano je s plimom i osekom te varira ovisno o godišnjem dobu.

Sekunda više stoga je praksa uvedena 1972. godine  

Viralni hit s hercegovačkog vjenčanja dvoje mladih: djevojčica uzvikom nasmijala sve, pa i svećenika


„Budući da to ovisi o mjerenjima Zemljine rotacije koja nepredvidljivo variraju ’prijestupna’ sekunda događa se u nepravilnim intervalima.”  - izjavio je za BBC dr.Peter Whibberley iz britanskog Nacionalnog fizikalnog laboratorija. „Dosad smo imali 25 dodavanja sekunde u zadnjoj minuti mjeseca lipnja ili prosinca.”

Iako se ovo ne čini velikim produljenjem vremena, moglo bi uzrokovati veće probleme satelitima, navigacijskim sistemima te sustavima koji usklađuju računalne mreže. Posljednji put, spomenute 2012. godine, kako prenosi Jutarnji list, „sekunda više” izazvala je kaos i zbrku na Internetu. Srušili su se poznati servisi poput Reddita, Foursquarea i Linkedina, a odgođeni su i avionski letovi prema Australiji.

Za sve ostale na koje ovo neće loše utjecati, uživajte u sekundi više i iskoristite svaku slijedeću!

Dolazi drugo izdanje konferencije „Women who are changing science”, na projektu sudjeluje čak 5 organizatora


John Oliver, britanski komičar s američkom adresom, odlučio je vas je u sklopu svoje emisije „Last Week Tonight” razveseliti brojnim jednosekundnim videićima. Klik ovdje, a za dodatno objašnjenje pogledajte prilog.

 

Hrvatski znanstvenici među 2% najutjecajnijih u svijetu, na listi i dvojica rektora


FOTO: FLICKR