LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
I prije sto godina se to radilo

Pogledajte „selfie” star gotovo čitavo stoljeće

Selfie je riječ koja se 2013. godine okitila titulom naj riječi, a svoju slavu dobila je upravo proteklih godina i to s dolaskom moderne tehnologije. Ipak, vjerojatno je malo poznato da prvi selfie nije nastao u posljednjem desetljeću, a čak ni u ovom stoljeću.

Selfie je riječ koja se 2013. godine okitila titulom naj riječi, a svoju slavu dobila je upravo proteklih godina i to s dolaskom moderne tehnologije. Ipak, vjerojatno je malo poznato da prvi selfie nije nastao u posljednjem desetljeću, a čak ni u ovom stoljeću.

Selfie je riječ koja se 2013. godine okitila titulom naj riječi, a svoju slavu dobila je upravo proteklih godina i to s dolaskom moderne tehnologije. Pametni telefoni, visokopikselne kamere i razna dodatna selfie oprema je ovaj način fotografiranja promaknula u društveni trend, ali i obavezu.

Onaj tko nema barem jedan selfie na nekoj od društvenih mreža je, prema generacijama moderne tehnologije – luzer.

Ipak, vjerojatno je malo poznato da prvi selfie nije nastao u posljednjem desetljeću, a čak ni u ovom stoljeću. Prvi selfie, iako se tada nije tako zvao, nastao je sredinom 1920-ih, prenosi petapixel.com.

Fotografija je nastala u prosincu, a lokacija je vrh zgrade u New Yorku. Na fotografiji se nalaze zaposlenici Byron kompanije.

Pametne naočale ili alat za špijuniranje? Studenti eksperimentom otkrili mračnu stranu ove tehnologije


Ta je tvrtka od 1892. pa do 1942. bila vodeća u stvaranju reklamnih fotografija. 

slika selfia iz 20-ih
 

U novoj epizodi Studentski.hr TV podcasta otkrivamo kako tehnologija mijenja živote ljudi, posebice mladih


http://petapixel.com/2014/07/03/rooftop-photo-1920s-first-group-selfie-history/
 

Na fotografiji se, s lijeva na desno, nalaze Joseph Byron, Pirie MacDonald, Colonel Marceau, Pop Core i Ben Falk. Byron i Falk čitavo vrijeme nastanka fotografije drže ogromni fotoaparat. No, to je vrijeme vjerojatno mnogo duže nego što je to potrebno za današnje fotografiranje. Njihova sreća je da, čak i bez filtra, fotografija izgleda doista retro

Iako postoji nekoliko različitih fotografija ovog fotosessiona, vjerojatno su nastajale u različitim fazama druženja pred kamerama. Ekipa izgleda kao da se odlično zabavlja, a zasigurno nisu imali pojma koliko će njihova fotografija biti zanimljiva, zabavna i važna čitavo stoljeće nakon nastanka. Upravo zato u doba moderne tehnologije mogla bi s ponosom nositi titulu remek-djela.

Sveučilište Algebra domaćin je sedmog „CASSINI Hackathona”, a glavna je nagrada čak 3000 eura


IZVOR: PETAPIXEL
FOTO: PETAPIXEL