Ovako bi internet mogao izgledati 2025.
Pew Research Internet Project i sveučilište Elon proveli su istraživanje o tome kako će internet izgledati 2025. godine. Akademici i znanstvenici došli su do sedam zanimljivih pretpostavki.
Pew Research Internet Project i sveučilište Elon proveli su istraživanje o tome kako će internet izgledati 2025. godine. Akademici i znanstvenici došli su do sedam zanimljivih pretpostavki.
Pew Research Internet Project i sveučilište Elon proveli su istraživanje o tome kako će internet izgledati 2025. godine. Akademici i znanstvenici došli su do sedam pretpostavki:
1. Zaboravit ćete da internet uopće postoji
Joe Touch, direktor Instituta informatičkih tehnologija na sveučilištu Southern California, ističe da u 2025. godini više nećemo razmišljati o tome da „idemo online“ ili da „odemo pogledati nešto na internet“ već ćemo konstatno biti online i pretraživati.
2. Internet će biti bolji od školskih nastavnika
Već danas postoje edukativne stranice poput Wikipedije, na koju se brojni oslanjaju, a znanstvenici smatraju da će sama stranica postajati sve bolja. Ukratko, obrazovanje će biti jednako i dostupno za sve. Hal Varian iz Googlea ističe: "Najveći utjecaj na svijetu bi mogao biti univerzalni pristup ljudskom znanju. Najpametnija osoba na svijetu u ovom se trenutku možda nalazi iza pluga u Indiji ili u Kini. Omogućimo li takvim ljudima pristup informacijama, takvo što moglo bi imati nesaglediv utjecaj na razvoj ljudske rase.“
3. Internet će pokazati da je Orwell bio u pravu
"Ljudi će živjeti kao 1984. godine, u transparentnom svijetu," ističe Orwelijanac Hong Xue. Porast podataka i informacija mogao bi doprinijeti poboljšanju medicine, obrazovanja, prijevoza i općenito svakodnevnog života, ali i dovesti do porasta diskriminacije i marginalizacije te mogućnosti da oni koji imaju moć opravdano tlače druge.
4. Internet će se tako brzo mijenjati da nećemo moći držati korak s njim
Znanstvenici i akademici slažu se s Marshallom McLuhanom koji je jednom rekao da mi oblikujemo naše alate, a oni poslije oblikuju nas. "Informacije za kojima žudimo s vremenom će sve lakše pronalaziti put do nas, a mreže će pritom učiti kako precizno predvidjeti naše interese i slabosti. To će nas spriječiti da tragamo za znanjem i osjetno suziti naše horizonte," rekao je jedan od sudionika koji je želio ostati anoniman.
5. Internet će slomiti geografiju
Telekomunikacijski pionir David Hughes izjavio je kako će se smanjiti kontroliranje čovjeka: "Kad svaka osoba na ovom svijetu može dosegnuti i dvosmjerno komunicirati s bilo kojom osobom na svijetu, moć nacionalnih država koje kontroliraju svakog čovjeka unutar zemljopisnih granica mogla bi se početi smanjivati."
6. Internet će nas učiniti usamljenima
"Naše interakcije će se povećati, ali će biti površne i neodržive," objasnio je Bob Briscoe, glavni istraživač u British Telecomu. Dobar primjer je film Ona u kojem se usamljeni muškarac zaljubljuje u operativni sustav. Zanimljivo je da se radnja filma odigrava u 2025. godini.
7. Internet jednostavno neće postojati
Umirovljeni softverski inženjer, Robert McGrath ističe da postoje šanse da internet uopće neće postojati. Cyber napadi mogli bi učiniti da World Wide Web padne na koljena i sa sobom povuče ekonomiju i svijet kakav poznajemo.