Osobni razvoj nije izgovor za prevaru
Još nijedan razlog za prevaru nije opravdao ovaj čin. Istraživanje je pokazalo da eksperimentiranje koje podrazumijeva nevjeru neće pridonijeti razvoju individualca.
Još nijedan razlog za prevaru nije opravdao ovaj čin. Istraživanje je pokazalo da eksperimentiranje koje podrazumijeva nevjeru neće pridonijeti razvoju individualca.
Svaki je prekid težak, ali jedan je od najgorih svakako onaj do kojega je došlo zbog prevare. Onima koji su u vezama uvijek vjerni vjerojatno nikada neće biti jasno zašto netko ima potrebu uza se imati više od jedne osobe te kako netko može prevariti osobu koju voli.
Istraživanje pod nazivom Betrayals in Emerging Adulthood: A Developmental Perspective of Infidelity dalo je odgovore na pitanja koja bi vas mogla zanimati, kao što su razlog prevare i postoji li opravdanje za nju, a prvenstveno je pokušalo dokazati ima li prevara veze s osobnim razvojem.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Journal of Sex Research, vodila je Jerika C. Norona s Odsjeka za psihologiju Sveučilišta u Tennesseeju. U svrhu istraživanja na spomenutom su sveučilištu anketirane 104 osobe, od kojih je 59,6 posto ženskog spola, koje su varale u vezi i čiji je prosjek godina bio 22.
Vrsta prevare kretala se između emocionalne i seksualne, s velikim preklapanjem, ali ono što je zajedničko svim ispitanicima jest činjenica da su varali u posljednjih šest mjeseci. Čak 12 posto ispitanika nije imalo seksualan ili fizički kontakt pri prevari, dok je 19,8 posto ispitanika otkrilo da je prevara bila isključivo fizička, bez ikakve emocionalne povezanosti.
Svi su ispitanici bili stariji od 20 godina jer se htjela potvrditi ili opovrgnuti teorija da je prevara jedna od stvari koje doprinose osobnom razvitku.
Koji je razlog za prevaru?
Neki varaju jer misle da ih partneri sputavaju u njihovoj neovisnosti ili zbog problema u vezi općenito, poput nedostatka intimnosti. Neki ljudi smatraju da u vrijeme istraživanja i eksperimentiranja prevara otvara put k njihovom samorazvitku i da tako mogu zadovoljiti svoje potrebe za neovisnošću i međuovisnošću, kao i promicati svoj individualni razvoj.
Iako će se oni koji su skloni varanju vjerojatno razočarati, osobni razvoj nije opravdanje za prevaru, ali može objasniti neke motive za varanje.
Neki su od motiva novost i uzbuđenje prilikom varanja, pružena prilika pod utjecajem alkohola ili privlačnost prema nekome drugome. Autori ovog istraživanja savjetuju da se nevjera uključi u obrazovanje seksualnog zdravlja.
Obrazovanje odraslih o njihovim potrebama za neovisnošću i međuzavisnošću može povećati svijest o tome kako se te potrebe mogu očitovati u njihovu odlučivanju. Svijest o tim potrebama može im pomoći da procijene kako njihovo ponašanje utječe na njihov razvoj prije nego što se upuste u neku situaciju.