Novi pogled na razmjere stradanja u Drugom svjetskom ratu
Dokumentarist Neil Halloran u kratkom je videu predstavio statističke podatke o milijunima poginulih u Drugom svjetskom ratu.
Dokumentarist Neil Halloran u kratkom je videu predstavio statističke podatke o milijunima poginulih u Drugom svjetskom ratu.
Iako je ljudski rod prošao kroz razne katastrofe, ni jedna tragedija prije, a ni poslije Drugog svjetskog rata nije ravna događajima u periodu od 1939. do 1945. godine Početak sukoba koji će u smrt odvesti preko 70 milijuna ljudi označio je napad nacističke Njemačke na Poljsku.
Ljudskom mozgu nije lako pojmiti iznimno velike brojke, posebno kad su vezane za tako velike tragedije. U tome nam može pomoći video Neila Hallorana, animirana vizualizacija koja predstavlja razmjere stradanja na drugi način.
Video „Pali Drugog svjetskog rata“ podijeljen je u tri dijela. U prvom dijelu analizira broj poginulih vojnika po nacijama, drugi se bavi civilnim žrtvama, a u posljednjem su stradanja Drugog svjetskog rata stavljena u kontekst drugih sukoba tijekom povijesti. Svaka figurica u animaciji predstavlja 1.000 smrtnih slučajeva.
Vojske Sovjetskog saveza, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, SAD-a, Japana i mnogih drugih sila su se borile u krvavim bitkama širom svijeta. Najveći broj žrtava obuhvaća „obične“ vojnike, a statistika pokazuje da je na svakih 1000 ubijenih vojnika dolazilo i 1000 ranjenih. Većina svjetskih zemalja je izgubila vojnike i civile uključujući i tadašnju Jugoslaviju koja je obuhvaćala i teritorij današnje Hrvatske. Smrtni slučajevi u Jugoslaviji su također prikazani u videu.
U svom je uratku Halloran statistiku prikazao kao istinsku tragediju i podsjetio svijet na činjenicu da su rat i ubijanje najgore što se može dogoditi.