LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Teorijska pretpostavka

Leteće saonice mogu postati stvarnost? Britanski studenti otkrili tehničke detalje

Uzevši u obzir potencijalnu težinu darova, studenti su zaključili da bi sanjke morale postići brzinu od 5500 m/s (metara u sekundi) kako bi ostale u zraku.

Uzevši u obzir potencijalnu težinu darova, studenti su zaključili da bi sanjke morale postići brzinu od 5500 m/s (metara u sekundi) kako bi ostale u zraku.

Britanski studenti sa Sveučilišta u Leicesteru proveli su zanimljivo istraživanje tijekom kojeg su izračunali snagu potrebnu za pokretanje letećih saonica Djeda Mraza. Studente je inspirirao film Elf iz 2003., u kojem u jednom trenutku Djed Božićnjak dotrajali pogon sanjki nadograđuje mlaznim pogonom. Studenti su izračunali koliko bi taj mlazni motor trebao biti izuzetno snažan kako bi održao sanjke u pravocrtnom letu, piše ZIMO.

Traže se komunikativni studenti za Dane otvorenih vrata u Varaždinu i Koprivnici – motivirajte buduće kolege i steknite novo iskustvo!


U svemu je ključan uzgon, odnosno zrak koji struji preko sanjki mora biti pod nižim tlakom u odnosu na zrak koji bi prolazio ispod božićne letjelice. Uzevši u obzir potencijalnu težinu darova, studenti su zaključili da bi sanjke morale postići brzinu od 5500 m/s (metara u sekundi) kako bi ostale u zraku. Saonice bi tako morale imati motor snage 38 tisuća Newtona, što je ekvivalentno potisku 150 motora zrakoplova Boeing 747-400.

Zaključili smo da mlazni motor Djeda Božićnjaka mora biti iznimno snažan i kao rezultat toga on i vilenjaci moraju imati pristup naprednim tehnologijama - rekao je Ryan Rowe, jedan od autora istraživanja.

IZVOR: ZIMO
FOTO: PIXABAY