LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Virtualni sadisti

Jesu li internetski trolovi psihopati?

Prema istraživanju znanstvenika iz University of Manitoba koje je objavljeno u časopisu „Personality and Individual Differences”, internetski trolovi su narcisoidni sadisti, psihopati i makjavelisti. U istraživanju je sudjelovalo 1200 ispitanika.

Prema istraživanju znanstvenika iz University of Manitoba koje je objavljeno u časopisu „Personality and Individual Differences”, internetski trolovi su narcisoidni sadisti, psihopati i makjavelisti. U istraživanju je sudjelovalo 1200 ispitanika.

Znanstvenici s University of Manitoba potvrdili su u svom istraživanju da internetski trolovi nisu dragi i umiljati niti izvan virtualnog svijeta. Prema njihovim tvrdnjama, oni su narcisoidni psihopati i sadisti.

Termin troll internetski je slang za osobu koja objavljuje napadne komentare ili komentare koji nemaju veze s dotičnom temom. Cilj takve osobe je poremetiti tijek rasprave i razljutiti sve one koji sudjeluju u diskusiji na forumu ili nekoj drugoj internetskoj stranici.

Kreatori istraživanja htjeli su proučiti imaju li trolovi osobine koje spadaju u takozvanu Dark Tetrad skupinu osobina. U tu skupinu spadaju psihopatizam, narcisoidnost, sadizam i makjavelizam.

Istraživanje je obuhvatilo tisuću dvjesto sudionika, a sastojalo se od dva dijela. Prvi je bio test osobnosti, a drugi ispitivanje o navikama komentiranja na internetu.

Jedno od pitanja u istraživanju bilo je što najviše vole raditi na internetskim stranicama koje imaju mogućnost komentiranja. Kao odgovori nudili su se potreba za raspravom, razgovor s ostalima, stvaranje novih prijatelja i trolanje. Dok se četrdeset i jedan posto ispitanika izjasnilo da se ne bave komentiranjem, šest posto njih je reklo da najviše uživa u trolanju. Zbog podudarnosti između odgovora na to pitanje i odgovora na testu osobnosti, tih šest posto ispitanika svrstano je u Dark Tetrad grupu.

Poveznicu su istraživači našli i između količine vremena te sadizma, makjavelizma i psihopatskog ponašanja. Naime, oni čiji karakter obilježavaju ove osobine provode znatno više vremena komentirajući na internetskim stranicama od drugih korisnika.

Nadalje, sudionike istraživanja pitalo se vole li trolati ljude na forumima svojim zajedljivim komentarima, vole li nanositi bol drugim igračima u multiplayer igrama i čini li ih zadovoljnima kvariti lijepe stvari na internetu. Postoji korelacija s ovim navodima i Dark Tetrad osobinama. Cjelokupno je najjača povezanost između trolanja i sadizma, tvrde autori istraživanja koje je objavljeno u časopisu Personality and Individual DifferencesI trolovi i sadisti osjećaju sadističku sreću dok uznemiruju ostale.

Unazad par godina, trolanje je postalo takav problem da su neke stranice morale mijenjati politiku komentiranja. Primjerice, YouTube je dao mogućnost stvarateljima video sadržaja da ograničavaju i blokiraju komentare. Chicago Sun-Times je uklonio opciju komentiranja članaka, kao i naš Jutarnji list. Jutarnji je na taj način htio izbjeći sveprisutan govor mržnje na web stranicama.

Forumi i ostale web stranice često se pretvore u plodno tlo za trolove koji šire govor mržnje, negativne utjecaje, rasističke stavove i udaljavaju korisnika od sadržaja. Na nama je da ponekad ne ulazimo u nepotrebne rasprave, kako ne bismo hranili trolove i pružali im zadovoljstvo.

troll2
 
izvor: Flickr
FOTO: FLICKR