LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zanimljivo otkriće

Imate osjećaj da vas netko promatra? Postoji znanstveno objašnjenje za to

Iako ne možemo vidjeti niti točno utvrditi da nas netko gleda, naš mozak može percipirati okolinu na više načina.

Iako ne možemo vidjeti niti točno utvrditi da nas netko gleda, naš mozak može percipirati okolinu na više načina.

Svi ponekad imamo osjećaj da nas netko gleda, čak i ako ne vidimo nikoga. Taj osjećaj je evolucijski važan, a postoji više znanstvenih objašnjenja za njega – Bright side je prikupio nekoliko primjera koji mogu objasniti našu nelagodu.

Prema istraživanju napravljenom s kortikalno slijepim pacijentom (koji ne vidi zbog oštećenja vizualnog korteksa u mozgu), nije mogao svjesno percipirati aktivnosti kao što su čitanje ili gledanje filma. Ipak, mogao je obraditi informacije koje su pristizale do funkcionalnih dijelova mozga.

Otvorene prijave za Googleov program stipendiranja istraživača u području tehnologije do 60 tisuća eura


Prema tome, možemo biti svjesni da nas netko promatra čak i ako nismo to vidjeli – ova značajka je od početka evolucije bila vrlo bitna radi percipiranja okruženja i izbjegavanja predatora.

Ipak, postoji i mogućnost krive percepcije. Recimo, ako se okrenemo i vidimo da netko gleda u nas, možemo pretpostaviti da nas je gledao cijelo vrijeme. Postoji velika vjerojatnost da nas je ta osoba pogledala samo zato što smo se okrenuli, čime osjećaj gubi smisao.

Istraživanje kaže da rođeni u siječnju dobivaju najmanje poklona od svih


Također, neki sitan signal koji je mozak dobio iz okoline (nešto što smo vidjeli na rubu vidnog polja ili zvuk) može uzrokovati osjećaj nelagode. Ako se doda malo paranoje, lako možete krivo procijeniti da ste pod prismotrom.

Prema istraživanju Sveučilišta u Sydneyu, ako je vani mrak i imamo slabiji pregled situacije oko sebe, bit ćemo skloniji pretpostaviti da je oko nas ugroza i da nas netko promatra.

Kako izgleda život mladih u današnjem društvu?


Unatoč tisućljećima evolucije i uglavnom znatno sigurnijem okruženju nego nekada, još uvijek smo programirani da budemo na oprezu u odnosu na svoju okolinu. Zato ne trebamo biti paranoični, ali je sposobnost percipiranja stvari koje ne vidimo još uvijek važan alat opstanka.
FOTO: UNSPLASH