Gdje je u Europi najbolje studirati?
Na listi 10 najboljih europskih sveučilišta po QS Europe University Rankingu, čak je sedam sveučilišta iz Velike Britanije. Popisu su se pridružila i dva švicarska sveučilišta te jedno njemačko.
Na listi 10 najboljih europskih sveučilišta po QS Europe University Rankingu, čak je sedam sveučilišta iz Velike Britanije. Popisu su se pridružila i dva švicarska sveučilišta te jedno njemačko.
Nakon popisa sveučilišta s najboljom reputacijom u svijetu, donosimo popis najboljih sveučilišta u Europi.
Na listi 800 najboljih sveučilišta u svijetu, čak je 336 europskih sveučilišta. U tome prednjači Velika Britanija sa 70 sveučilišta, a slijede je Njemačka s 42 i Francuska s 41 sveučilištem. U pet najboljih europskih sveučilišta nalaze se čak četiri britanska i jedno švicarsko sveučilište.
U najboljih 10 europskih sveučilišta još se nalaze i Ludwig Maximilian University of Munich (Njemačka), École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Švicarska), London School of Economics and Political Science (Velika Britanija), University of Edinburgh (Velika Britanija) i King's College London (Velika Britanija).
Prvo mjesto na popisu pripalo je britanskom University of Cambridgeu. Sveučilište se najviše razvilo u godinama nakon Drugog svjetskog rata, odnosno nakon 1945. O kvaliteti sveučilišta, odnosno njegovih studenata, govori i činjenica da je od 1904. do danas Nobelovu nagradu dobilo čak 90 članova ovog sveučilišta. Prvi je nagradu dobio Lord Rayleigh za otkriće argona, a nakon njega nagradu su dobili i Niels Bohr, Howard Florey, Max Born, James Watson...
Imperial College London nalazi se na drugom mjestu ove liste. To je ujedno i jedno od najboljih sveučilišta na svijetu koje je orijentirano na prirodne znanosti i istraživanje. Na sveučilištu studira oko 14 700 studenata iz 125 različitih zemalja. Sveučilište se sastoji od četiri fakulteta iz područja medicine, znanosti, inženjeringa i ekonomije, a čine ih više od 40 odjela, instituta i centara za istraživanje. ICL postoji od 1907. godine, a neki od poznatih polaznika su Sir Alexander Fleming, David Livingstone, David Miles, Julia Polak i drugi.
Na trećem je mjestu još jedno poznato britansko sveučilište – University of Oxford. Utemeljeno je 1906. godine, a smatra se najstarijim sveučilištem na engleskom govornom području. godine 2012., od ukupnog broja prijavljenih osoba, na ovo prestižno sveučilište uspjelo se upisati samo njih 20,5 %. Trenutno ima oko 22 000 studenata iz 145 različitih zemalja svijeta. Neki od poznatih oksfordskih studenata su i glumac Hugh Grant, Indira Gandhi, nekadašnja premijerka Indije, autori Oscar Wilde i Lewis Carroll, ekonomist Adam Smith i mnogi drugi.
Četvrto mjesto rezervirano je za University College London. Ovo sveučilište, osnovano 1826. godine, ima oko 36 000 studenata. Moto Sveučilišta je Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae, što bi u slobodnom prijevodu s latinskog značilo Neka dođu svi koji su po zaslugama zaslužili najbolje nagrade. Neki od poznatih ljudi koji su studirali na UCL-u su: Alexander Graham Bell, Chris Martin, Mahatma Gandhi, Christopher Nolan, Jonathan Ross...
Swiss Federal Institute of Technology, odnosno ETH Zürich, zauzima peto mjesto na popisu najboljih europskih sveučilišta, a 12. na popisu najboljih sveučilišta u svijetu. Osnovano je 1854., a danas broji oko 18 000 studenata. Ova institucija može se pohvaliti s više od 30 studenata i profesora koji su dobili Nobelovu nagradu, a neki od njih su i naši poznati znanstvenici: Lavoslav (Leopold) Ružička – dobitnik Nobelove nagrade za kemiju i prvi Hrvat koji je dobio ovu nagradu, i Vladimir Prelog koji je Nobelovu nagradu dobio u istoj kategoriji.