FOTO: Kako gradovi dobivaju imena?
Jeste li se ikad zapitali koja se priča krije iza naziva svjetskih gradova?
Jeste li se ikad zapitali koja se priča krije iza naziva svjetskih gradova?
Jeste li se ikada zapitali kako gradovi dobiju ime? Tokyo, Tel Aviv, Zimska Rijeka iliti ga Rio de Janiero… Što znače ta čudna imena?
Kada ih izgovorite nekoliko puta zaredom, počne zvučati još čudnije.
Gradu ime daju njegovi stanovnici, a najčešće je povezano s nekim prirodnim obilježjem ili događajem iz mitologije ili povijesti.
Danas ta imena zvuče čudno jer su toliko stara da su neki jezici na kojima su dobili imena izumrli.
Evo kako su najpoznatiji svjetski gradovi dobili imena:
Tokyo - Kada je Tokugawa Leyasu postao prvi vojni namjesnik u pokrajini Tokugawa, izgradio je malo ribarsko selo Edo i učinio ga svojom prijestolnicom. Grad je kroz godine rastao pod njegovom vlašću, a kada se car vratio na vlast 1868. godine, preselio je carsku palaču iz Kyota u Edo i preimenovao ga u Tokyo, što znači istočna prijestolnica.
Tel Aviv - Izvorni naziv bio je Ahuzat Baiet, što bi u doslovnom prijevodu značilo stambeno naselje. Ime je, pretpostavljamo, bilo toliko monotono da nitko nije želio živjeti u gradu koji se zove Stambeno Naselje, stoga je promijenjeno u Tel Aviv, što ima doslovno, živahnije značenje – proljetni brežuljak.
Sydney - Godine 1788. kapetan Arthur Phillip otkrio je zalihe pitke vode za svoju žednu flotu u uvali u blizini Port Jacksona, današnjem Sydney Harbouru. Iako je prvotno svoje slatkovodno naselje planirao nazvati Albion, što je poetski naziv za Englesku, odlučio se za Sydney Cove, po državnom tajniku lordu Sydneyju. Inače, lord Sidney nikada nogom nije kročio na australsko tlo.
Rim - Podrijetlo grada Rima uključuje Romula i Rema, blizance sinove rimskog boga rata Marsa, koje je od njihove majke ukrao osvetoljubivi stric i bacio ih u rijeku Tiber. Onda ih je spasila i odgajala vučica sve do trenutka kad su se uputili upravo na to mjesto osnovati grad.
Rio de Janeiro - Dakle, ne postoji stvarna Siječanjska Rijeka. Taj naziv dali su mu portugalski istraživači koji su došli do zaljeva Guanabar. Zaključili su da je taj zaljev ušće divovske rijeke u more. Prije nego su Rio de Janeiru dali ime, uopće nisu istražili postoji li uistinu neka rijeka u blizini.
Mexico City - Kada je Hernan Cortes pokorio domoroce u Tenochtitlanu i doslovno izbrisao grad s lica zemlje, htio je novi naziv za španjolski kolonijalni grad u nastajanju. Budući da su lokalna plemena poznata pod zajedničkim imenom Mexica, Cortes je odlučio novom naselju dati naziv Ciudad de Mexico.
Los Angeles - Grad anđela svoje ime duguje španjolskim doseljenicima koji su bili toliko zadivljeni ljepotom ovog područja da su ga smatrali rajem na zemlji. Izvorni naziv bio je dugačak - El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porcincula, ili Grad Gospe kraljice od anđela. Nakon što su shvatili da nije praktično pola minute izgovarati ime grada, odlučili su ga skratiti.
Pariz - Pariz je dobio naziv po keltskom plemenu koje je nastanjivalo malen otok nasred rijeke Seine sredinom trećeg stoljeća prije Krista.
Moskva - Ruska prijestolnica svoj naziv duguje rijeci koja teče kroz njeno središte. Ipak, oko samog imena rijeke vuče se nekoliko teorija. Najprihvaćenija je ona koja tvrdi da riječ moskva dolazi od slavenske riječi koja znači - mutna rijeka.