LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Jezične pogreške

FFZG-u se potkrala greška koja se nikako neće svidjeti studentima kroatistike

Nakon uočene jezične greške na web-stranici Filozofskog fakulteta u Zagrebu odlučili smo pojasniti koja je razlika između riječi slijedeći i sljedeći te kako ih pravilno koristiti.

Nakon uočene jezične greške na web-stranici Filozofskog fakulteta u Zagrebu odlučili smo pojasniti koja je razlika između riječi slijedeći i sljedeći te kako ih pravilno koristiti.

Posjetite li web-stranicu Filozofskog fakulteta, vrlo brzo možete uočiti da je nisu pregledali lektori ili studenti kroatistike – potkrala se jedna ne baš tako mala greška. Naime, u arhivi obavijesti pri listanju stranica možete kliknuti na prethodnu ili slijedeću.

Sveučilištu u Dubrovniku nudi tečaj hrvatskog jezika za strance


Za one koji ne vide problem – on se krije upravo u riječi slijedeća na čijem bi mjestu trebala biti riječ sljedeća.

Zakazala birokracija na Filozofskom: izvrsnim studentima otežan upis paralelnog studija


FOTO: screenshot / FFZG

Odjel Knjižnice na FFZG-u neće pružati usluge tijekom ova dva dana


Ako to do sada niste znali, vrijeme da naučite u čemu je razlika i tako se pobrinete da jednom u budućnosti jednog lektora poštedite gubljenja živaca:
  • Riječ slijedeći glagolski je prilog, vezuje se uz glagol i objašnjava okolnosti radnje. Ova je riječ nepromjenjiva i uvijek dolazi samo u tom obliku, no najbolje je da to pokažemo na primjeru: Stigla sam do cilja slijedeći otiske njenih cipela.
  • Riječ sljedeći jest pridjev i promjenjiva je pa dolazi, primjerice, u muškom, ženskom i srednjem rodu, može se deklinirati itd. Primjer rečenice s pridjevom: Sljedeći tjedan idem kod nje u goste.
U ovom slučaju pridjev se znatno češće upotrebljava pa ako niste sigurni što upotrijebiti, radije pokušajte s pridjevom sljedeći nego s ranije spomenutim prilogom jer su veće šanse da ćete pogoditi. 
FOTO: FILOZOFSKI FAKULTET/SCREENSHOT