LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Higijenski proizvodi

Ulošci, tamponi, menstrualna čašica – prednosti i nedostaci

Provjerili smo koje su razlike, prednosti i nedostaci najčešće korištenih higijenskih proizvoda tijekom menstruacije – uložaka, tampona i menstrualnih čašica.

Provjerili smo koje su razlike, prednosti i nedostaci najčešće korištenih higijenskih proizvoda tijekom menstruacije – uložaka, tampona i menstrualnih čašica.

Ženama su na tržištu dostupni razni higijenski proizvodi koje mogu koristiti tijekom menstruacije, no najčešće se koriste tamponi, ulošci i unazad nekoliko godina menstrualne čašice. Oni funkcioniraju na različit način, a u nastavku donosimo nekoliko prednosti i nedostataka svakog od tih proizvoda.

Ulošci 

Najveća je mana uložaka definitivno to što nisu pretjerano diskretni. Naime, ako ih nosite, uglavnom morate nositi donje rublje primjereno za njih, a to često znači i izbjegavanje odjeće ispod koje se ono previše ocrtava jer je teško sakriti da nosite uloške (ako ih imate potrebu sakriti).

Prednost je to što se krv ne zadržava unutar tijela nego izlazi van, no, naravno, to ne znači da ih trebate rijetko mijenjati jer tada stvarate savršeno okruženje za bakterije. Preporuka je da se mijenjaju svakih 3 do 8 sati, odnosno češće ako su krvarenja obilnija ili ste se više kretali i slično.

Još je jedna mana uložaka to što ne djeluju poput vakuuma, pa je veća mogućnost da ćete procuriti ako su vam krvarenja obilna – pomiču se zajedno s vama.

Tamponi

Tampone također treba često mijenjati, možda čak češće nego uloške, jer se, naravno, stavljaju unutar vagine, pa postoji mogućnost nastanka takozvanog sindroma toksičnog šoka. Njegovi su simptomi visoka vrućica, nizak krvni tlak, povraćanje, proljev, osip nalik opeklinama, bol u mišićima, crvenilo u očima, ustima, grlu, konfuznost, glavobolja, oštećenja organa (jetre, bubrega) itd. Ovaj je sindrom toliko opasan da, prema MSD priručniku: dijagnostike i terapije, u roku od dva dana može rezultirati smrću, no to je slučaj tek kod nešto manje od 3% žena koje je zadesio.

Prednost tampona jest to što se ne vide pa možete nositi odjeću kakvu želite, manja je vjerojatnost da će krv procuriti, a uz sve to možete, primjerice, plivati u bazenu bez straha. Ipak, s obzirom na način na koji se apliciraju, važno je da imate koliko-toliko sterilne uvjete kada ih trebate promijeniti te da imate mogućnost prije i poslije oprati ruke (što biste trebali učiniti bez obzira koji higijenski proizvod koristite).

Menstrualne čašice

Menstrualne čašice koriste se tako da se pritisnu i stave u vaginu pri čemu stvaraju vakuum, pa sprječavaju krv da iscuri van, odnosno ona teče u nju. Najvažnije je naučiti je pravilno koristiti i pronaći odgovarajuću veličinu. Upravo neadekvatna edukacija problem je koji su prepoznale žene koje su sudjelovale u više od 40 istraživanja koja je proučavao tim stručnjaka Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Liverpoolu. 

Oko 70% žena izjasnilo se da bi rado koristile menstrualne čašice kada bi bile upoznate s načinom korištenja, a u sklopu 6 različitih istraživanja utvrđeno je da je trebalo proći nekoliko ciklusa kako bi stekle povjerenje u korištenje čašica. Zabrinjavajuća je statistika koja pokazuje da je samo 11-33% sudionika (u svim istraživanjima) znalo da čašice postoje. 

Usporedba proizvoda

U istraživanjima koja su proučavali stručnjaci utvrđeno je da je postotak curenja otprilike jednak bez obzira koji proizvod koristili. Naime, 3 od 43 istraživanja pokazala su da nema značajne razlike u statistici, dok je jedno istraživanje pokazalo da je postotak curenja značajno manji kada su u pitanju menstrualne čašice.

Prema dijelu istraživanja to je uvelike ovisilo o tome koliko je krvarenje obilno, anatomiji maternice, korištenju čašice krive veličine, nepravilnog korištenja čašice, nedovoljnoj pražnjenja iste itd.

Što se tiče sigurnosti korištenja čašica, samo je pet zabilježenih slučajeva sindroma toksičnog šoka u spomenutim istraživanjima. No, problem je što znanstvenici nisu mogli utvrditi koliko žena uistinu koristi čašicu, pa nisu mogli povući paralelu s korištenjem ostalih proizvoda.

Četiri istraživanja pokazala su da čašice ne utječu na vaginalnu floru i da nisu štetne za vaginalni kanal i cerviks. Iako su neke žene prijavile da su osjećale određenu bol (5 slučajeva), da su im se pojavile ranice (3 slučaja) ili da su dobile alergiju (6 slučajeva) te da su doživjele nekakve probleme s urinarnim traktom (9 slučajeva), prema informacijama dobivenima od ukupnog broja sudionika obuhvaćenih istraživanjima, načelno se smatraju sigurnima, jednako kao i preostala dva proizvoda.

S obzirom na sve navedeno, odabir proizvoda najviše ovisi o tome što je vama najugodnije i što vam pruža najveću sigurnost.
FOTO: PIXABAY