Studirati u Grazu: besplatno, puno više praktičnog sadržaja, ali skupi izlasci i pivo
U Grazu smo popričali s Jakovom koji je odlučio odabrati isti za studij. Jedan od najpopularnijih gradova za studiranje u središnjoj Europi broji više od 50 000 studenata. Tako je 2012. godine svaki šesti stanovnik grada bio student!
U Grazu smo popričali s Jakovom koji je odlučio odabrati isti za studij. Jedan od najpopularnijih gradova za studiranje u središnjoj Europi broji više od 50 000 studenata. Tako je 2012. godine svaki šesti stanovnik grada bio student!
U Grazu smo popričali s Jakovom koji je odlučio odabrati taj grad za studij. Jedan od najpopularnijih gradova za studiranje u središnjoj Europi broji više od 50 000 studenata. godine 2012. je tako svaki šesti stanovnik grada bio student!
Osim gastro i kulturnih tema, popričali smo i kako je studirati i koliko se studentski život razlikuje od onog u Hrvatskoj.
150 kilometara, a potpuno druga priča
Jakov dolazi iz Varaždina, a studij ekonomije odlučio je upisati na Sveučilištu u Grazu (Karl-Franzens Universität Graz), jednom od najstarijih sveučilišta u Europi i najpopularnijih u Grazu, s čak 32 tisuće studenata! Ako namjeravaš u Grazu upisati studij, možeš birati između spomenutog, Tehničkog sveučilišta, Umjetničkog, Glazbenog i Medicinskog. Upravo je to što ga čini drugim najvećim obrazovnim središtem u Austriji, nakon Beča.
Ali, super stvar je da je studij gotovo besplatan – studij za državljane EU plaćen je od Austrije i kao student dobivaš sva prava kao i studenti iz Austrije. Ne trebaš vizu, a jedini trošak je za financiranje studentskih udruga i sl., no taj je iznos zanemariv. Zanimljivo, studenti koji dolaze izvan EU država prilikom upisa semestra plaćaju oko 700 eura i moraju ispuniti uvjete za studentsku vizu, ali ako skupe 12 ECTS bodova, iznos im se vraća!
Studiranje je puno drugačije nego kod nas
Na pitanje kako je studirati u Grazu Jakov je spremno odgovorio: „Puno drugačije nego u Hrvatskoj!“. Jedna od najboljih stvari jest da nema obaveznih predmeta ni padanja godine Svaki semestar biraš predmete koji te zanimaju i koje želiš slušati, a na tebi je da ne budeš lijen, nego da skupiš 180 ECTS-a kroz 8 semestara, koliko traje preddiplomski studij (BA).
Predmeti koje biraš (Wahlfächer) mogu biti s bilo kojeg faksa, pa primjerice ako si prespavao satove fizike kao klinac, možeš odabrati taj predmet i konačno utvrditi gradivo. Sva predavanja su otvorena i ne trebaš biti prisutan, ali vježbe su obavezne. Ipak, oni koji se prepuste dužem spavanju, preskakanju predavanja i ispitnih rokova, trebaju imati na umu uvjet da imaš položen neki predmet kako bi mogao polagati daljnje.
Još jedna zanimljivost je da nema usmenih ispita – svi su u pismenom obliku, i to na računalu. Dakle, nema treme niti javnog nastupa i blamiranja pred profesorom i ostatkom ekipe.
Kome se diže kosa na glavi od obaveznih vježbi na faksu, ovdje će promijeniti mišljenje i, vjerujemo, dolaziti s guštom na njih; razlog je puno više praktičnog sadržaja nego što je to praksa u Hrvatskoj. Da marketing predavanje ne bi bilo samo puko bacanje fraza i definicija, upotpunjeno je super i kreativnim zadacima, primjerice da osmisliš neku reklamu.
Za polaganje ispita imaš vremena na bacanje jer su dostupna čak tri ispitna roka: krajem siječnja, u ožujku i svibnju, te u srpnju i rujnu. Spomenimo i da praznici traju cijeli mjesec, odnosno cijelu veljaču.
Studentski dan svodi se na 1-2 predavanja dnevno što ti daje dovoljno slobodnog vremena za hrpu izvannastavnih aktivnosti koje se nude. Ako recimo želiš podebljati studentski džeparac, dosta je lako naći studentski posao. U Austriji je studentski rad reguliran tako da se ne smije raditi više od 12 sati tjedno.
Ekipa na faksu je, kaže Jakov, odlična. Profesori su susretljivi, vrlo razgovjetno pričaju njemački tako da nije imao problema s komunikacijom. Ako ipak zapneš s njemačkim, profesor će ti rado izići u susret i popričati s tobom ili ti dati ispit na engleskom jeziku.
Atmosfera na faksu je opuštena, pa se tako oko Božića postavlja štand s pivom. Da, pivo na faksu! Svaki početak i kraj semestra „krsti“ se opening ili closing tulumom, a noćni izlasci nastavljaju se u studentskim klubovima i barovima. Ako nekog opere nostalgija za Balkanom, bez brige, svako malo ovdje je neki izvođač s tih prostora. Vidjeli smo nekoliko plakata po gradu - ne možemo pobjeći od Balkana.
Mjesta za izlazak ima na svakom koraku, no ako želiš okrenuti nekoliko runda na šanku - to će te skupo koštati. Cijene pića u klubovima i barovima su (pre)visoke za hrvatski studentski standard. Nema pive ispod 3 eura! No, uvijek postoji alternativa - opskrbiti se cugom i grickalicama u dućanu (cijene hrane su dosta niske, čak i niže nego kod nas) i sjesti s ekipom u park ili napraviti tulum u stanu!