LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Spas za internacionalne studente

Studiranje u inozemstvu olakšavaju aplikacije

Provjerite naših top 10 aplikacija s kojima će život studenata u inozemstvu postati mačji kašalj.

Provjerite naših top 10 aplikacija s kojima će život studenata u inozemstvu postati mačji kašalj.

Neizmjernu sreću koju donese činjenica da ste upravo postali internacionalni student i prvi put živite miljama daleko od sve one dosadne rodbine uskoro može zamijeniti osjećaj nepripadanja i zbunjenosti. Izgledna je situacija da se u svojoj novoj državi nalazite izvan sezone i mislite da se apsolutno ništa ne događa. U tom slučaju najbolje je rješenje jednostavno istražiti grad/mjesto, a kako živimo u doba tehnologije, to i neće biti tako teško. Tu u pomoć priskaču naši najbolji prijatelji (čitaj: mobiteli) i spašavaju nas morem aplikacija koje nam mogu biti od koristi. Donosimo nekoliko odličnih ideja na što potrošiti posljednje megabajte.

1. WhatsApp

Ova izuzetno popularna aplikacija vjerojatno se već i nalazi na većini vaših pametnih telefona, ali je definitivno vrijedna spomena. Prvi first world problem s kojim ćete se vjerojatno suočiti je nedostupnost vaše najdrže tarife. Iako WhatsApp zahtjeva mobilne podatke, uz njega internet je jedino na što ćete morati trošiti svoj ionako krhak studentski budžet da biste slali poruke slične SMS-ovima, slike i nezaobilazne glasovne poruke iz noćnog izlaska u kojem ste nenadano otkrili svoje duboko skrivene pjevačke talente. Također, velika je vjerojatnost da će većina vaših novopečenih internacionalnih prijatelja imati WhatsApp, što će učiniti komunikaciju znatno lakšom.

FOTO: Facebook

2. Convert Units

Ako se slučajno zateknete u nekoj od država članica EU, šanse su da ćete koristiti dobri stari euroStandardna je praksa da je 1 euro najčešće 7,5 kuna. Jedan medo, dvije ptičice i velebitska degenija, no ako ste izvan granica ove političko-gospodarske tvorevine, matematika vam neće sjesti tako lako. Kako matematika većini nas nije jača strana, ovo je još jedna aplikacija koja nam pomaže u borbi s istim neprijateljem. Međutim, od ostalih aplikacija izdvaja ju to da, osim što pretvara cijene u određenu valutu, također pokazuje vremensku prognozu i vrijeme u odabranoj zemlji. Savršeno za uspoređivanja cijena hrvatskog H&M-a s onim u zemlji u kojoj se nalazite.

FOTO: iTunes

3. Duolingo

Jedna od najdugovječnijih aplikacija na brojnim mobitelima upravo jeova. Savršena za gubljenje vremena kojega ionako nemate dovoljno, dok usput imate izgovor da zapravo učite. Pomaže pri učenju osnova raznih jezika, točnije njih 23 koliko aplikacija trenutno nudi. Zadatci su jednostavni za shvaćanje te su fraze i riječi lako pamtljive zahvaljujući igrama izgovora, nadopune i ponavljanja. Napredak je garantiran čak i kod slučajeva najvećih jezičnih antitalenata, a, ako ništa drugo, barem ćete izgledati kao da se trudite.

FOTO: Chrome Google Store

4. GoEuro

Traže se komunikativni studenti za Dane otvorenih vrata u Varaždinu i Koprivnici – motivirajte buduće kolege i steknite novo iskustvo!


Ako ste na studiju u nekoj od zemalja EU, uz jednostavno preračunavanje valute jednostavnija će vam biti i putovanja u neke od susjednih zemalja. S aplikacijom GoEuro možete uspoređivati cijene autobusnih, avionskih te karata za vlak, i to sve na jednom mjestu. Uz to, prikazuje najbrže rute, udaljenosti između lokacija i prosječno vrijeme putovanja za odabrani prijevoz.


FOTO: GoEuro

5. Google Maps

Klasična aplikacija za pronalazak najbržih ruta i navigaciju. Bez previše filozofije. Jednostavno i dostupno na svakom mobilnom uređaju.

FOTO: Google Maps

6. Instagram

Savršeno za objavljivanje svakog cool selfija gdje god se zateknete. Poštujući izreku Pics or it didn’t happen Instagram će vam omogućiti da trajno spremite svoje uspomene i usput ih podijelite s vjernim pratiteljima. Pripazite samo da, slikajući se s novim prijateljima na uzbudljivim lokacijama, ne učinite stare ljubomornima. 

FOTO: Instagram

7, TWC WiFi Finder

Aplikacija koja će vam pomoći da besplatno surfate i koristite sve ostale aplikacije navedene u ovoj listi. TWC WiFi Finder daje vam detaljan prikaz hotspot mjesta u vašoj okolici i šire. Umjesto da bezglavo trčite gradom pokušavajući pronaći otvorenu mrežu jer su vam megabajti na izdahu, pronađite ju pomoću aplikacije. Također nudi informacije o tipovima mreže te jačini njihova signala. Genijalno. 

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


FOTO: iTunes

8. Venmo

Poštivanje granica svojega budžeta može bit težak zadatak, posebno u inozemstvu. No kako će uvijek postojati onaj jedan prijatelj koji svojim financijama raspolaže više nego opušteno, uskoro će vas zatražiti za pomoć. Kako bi sva njegova dugovanja imali na jednome mjestu, u isto vrijeme i njega podsjećali na obavezu prema vama tu je Venmo. Jednostavno se povežite s prijateljima iz liste kontakata i uplaćujte novac ili im šaljite podsjetnike.

FOTO: Venmo

9, Voucher Cloud

U prijevodu, raj za sve štediše. Ova aplikacija pomoći će vam u potrazi za sniženjima i popustima u kategorijama kao što su restorani, hoteli i općenito dućani. Dostupna je u svakoj zemlji i definitivni must have svakog studenta na budžetu. 

FOTO: Voucher Cloud

10. Yelp

Ako ste izbirljivi ili jednostavno hoćete vidjeti mišljenja drugih korisnika o nekom od restorana ili usluga, tu je Yelp. Dopušta vam da budete profesionalni kritičar ili da jednostavno date preporuku nakon odličnog obroka. Ako se slažete s komentarima ostalih korisnika, možete ih lajkati te ih tako nominirati za komentar dana. Dostupan je u 32 zemlje. 

Vodeća energetska tvrtka otvara natječaj za stipendije za srednjoškolce i studente tehničkih usmjerenja


FOTO: Yelp

FOTO: PIXABAY