„Portugalci imaju odličnu glazbu, hranu i vino, a gdje ima toga, zabava je zagarantirana”
Mateja Špoljar je zahvaljujući Erasmus+ programu provela semestar u Portugalu. S nama je podijelila svoja iskustva i dala savjete kako boravak u inozemstvu iskoristiti na najbolji mogući način.
Mateja Špoljar je zahvaljujući Erasmus+ programu provela semestar u Portugalu. S nama je podijelila svoja iskustva i dala savjete kako boravak u inozemstvu iskoristiti na najbolji mogući način.
Studentica treće godine Visoke škole za financijski menadžment, Mateja Špoljar iskoristila je najveći program Europske unije na području obrazovanja, Erasmus+, i otišla na studijski boravak u Portugal na Instituto de Estudoas Superiores de Fafe, Lda. Pohađala je preddiplomski studij, smjer Menadžment.
Stanovala je, kako kaže, u jednoj velikoj i predivnoj kući, gdje je bilo još 14 Erasmus+ studenata. Kuća se nalazila odmah nasuprot fakulteta, u gradu Fafu.
– Jedan od razloga zašto sam se prijavila na Erasmus+ program je taj da bolje upoznam sebe i svoje sposobnosti, a drugi, naravno, da upoznam nove ljude iz različitih zemalja, steknem nova prijateljstva, putujem, učim strane jezike te spojim ugodno s korisnim.
Mateja kaže da voli izazove i upravo je to i bio ključni razlog odlaska u inozemstvo na jedan semestar, odnosno pet mjeseci. Kada je ustanovila da njezin fakultet ima ugovor sa Sveučlilištem u Portugalu, ponunda joj se odmah učinila primamljivom jer smatra da je Portugal previše podcijenjen, a rijetko tko iz Hrvatske ide na razmjenu u Portugal.
Erasmus+, FOTO: Mateja Špoljar
Jedini strani jezik koji je morala znati kao preduvjet za odlazak je engleski jer su sva predavanja na engleskom jeziku.
– Moj engleski je bio B1 razina kada sam odlučila da idem u Portugal, ali naravno to sam tamo poboljšala. Meni je bilo super jer nitko nije bio iz Hrvatske pa sam bila prisiljena pričati samo engleski. Važno je znati engleski, ali opet s druge strane brzo se uhodate u to da komunicirate samo na engleskom i to se iz dana u dan poboljšava. Nije bitno da li je razina B1 ili C2, bitno je da se snalazite i što više komunicirate s ostalim studentima. Nisam imala nikakvih problema sa savladavanjem gradiva, sve sam predmete položila.
Kaže da su Portugalci susretljivi i uvijek spremni pomoći. Na fakultetu su svi na raspolaganju i puno pomažu Erasmus studentima oko svega, što se tiče stvari na fakultetu i izvan njega. Stanovnici Portugala su također jako ljubazni, posebno u manjim sredinama i svi su nasmijani i sretni. Najveći problem bio je taj što lokalno stanovništvo ne priča baš engleski. Došlo je do manjih problema u dućanima i kod naručivanja taksija.
Što se tiče nacija, kaže da je bilo studenata iz Italije, Španjolske, Poljske, Ukrajine, Litve, Latvije, Slovačke, Mađarske, Cipra, Grčke, Turske, Brazila i Meksika. Najviše se zbližila sa studentima iz Ukrajine, Italije, Slovačke, Turske, Brazila i Španjolske.
Erasmus+, FOTO: Mateja Špoljar
Na pitanje koliko se izgradila kroz sve to vrijeme pripreme i odlaska u inozemstvo te boravkom tamo, Mateja odgovara:
– Samostalni boravak u inozemstvu pomogao mi je u izgradnji karaktera. Naučila sam vjerovati u sebe i svoje sposobnosti, kako u svakodnevnom životu, tako i u akademskim zadacima koji su bili postavljeni pred mene. Bila sam prepuštena sama sebi u stranoj zemlji gdje nisam poznavala jezik ni običaje. I najjednostavnije stvari činile su se teškima. No kako je vrijeme odmicalo primijetila sam da se polako prilagođavam novim situacijama i postajem sve samouvjerenija i odlučnija u svemu, naročito u komunikaciji s drugim studentima.
Pripreme za prijavu za Erasmus+ program su trajale nekih mjesec dana. Zahvalna je svom fakultetu koji joj je pružao maksimalnu podršku i pojašnjavao joj sve eventualne nejasnoće. Za dobro motivacijsko pismo je, kaže, potrebno istaknuti sve kvalitete, upornost u svemu i obavezno napisati u kojem segmentu vašeg života bi vam razmjena pomogla. Poželjne karakteristike su znanje stranog jezika, komunikativnost i spremnost na timski rad.
U Portugalu je spojila ugodno s korisnim. Uvijek postoji vrijeme za učenje i vrijeme za tulumarenje i putovanje. Zbog čestih putovanja i isprobavanja raznih aktivnosti, trebalo joj je dosta vlastitog novca, no kaže da je ipak bilo studenata koji su uspjeli sve troškove pokriti stipendijom. Smatra da sve ovisi o osobi.
– Portugalci imaju odličnu glazbu, odličnu hranu i odlična vina, a gdje ima toga zabava je zagarantirana.
Erasmus+, FOTO: Mateja Špoljar
Kao temeljne razlike između portugalskog sveučilišta i RRIF-a te ostalih naših sveučilišta općenito navodi činjenicu da je na njenoj VŠ puno izvanrednih studenata i nastava se održava popodne dok su u Portugalu više-manje svi bili redovni studenti pa se nastava odvijala i ujutro i popodne. Na našim državnim fakultetima studenti se susreću s problemima u obavljanju administrativnih poslova, dok je u Portugalu sve digitalizirano, na primjer student ne mora čekati u redu za referadu, nego sve to obavi preko informatičkog sustava.
Mateja savjetuje svim studentima koji su u dilemi da idu na Erasmus+ program, jer ima bezbroj prednosti. Najvažnije prednosti su to što se studentu pruža prilika dužeg boravka u stranoj zemlji, akademskog napretka, upoznavanje novih ljudi, kulture, običaja i jezika. Kroz boravak u nekoj drugoj zemlji najbolje upoznajete sebe i svoje sposobnosti.
– To je jedinstvena prilika koja se pruža samo u studentskim danima i zato je iskoristite na najbolji mogući način i nećete požaliti.