LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Vodič za brucoše

Nekoliko savjeta za pametan početak studentskog života – u stanu i domu

Donosimo kratak vodič kako se pripremiti za useljavanje u studentski dom i u stan te koliko su prosječni troškovi oko pripreme studentskog života u prvih mjesec dana.

Donosimo kratak vodič kako se pripremiti za useljavanje u studentski dom i u stan te koliko su prosječni troškovi oko pripreme studentskog života u prvih mjesec dana.

Briga svakog novog studenta, takozvanog brucoša, jest što je sve potrebno za početak studentskog života. Život u domu i život u stanu razlikuje se po financijskim aspektima. Ipak, život se ne sastoji samo od spavanja i hrane, već su svima potrebne i stvari koje će nam omogućiti da se osjećamo kao da smo kod kuće, ali i stvari koje će nam olakšavati učenje i praćenje svojih studentskih obaveza.

U studentskim domovima dočekat će vas sobe s krevetima, ormarima, policama, radnim stolom, košem za smeće, metlom i lopaticom, stolnom lampom i panoom te, ovisno o kategoriji smještaja, kuhinja i kupaonica. Također, svaki student pri useljenju u studentsku sobu dobiva i svoj jastuk, jastučnicu, deku i plahtu, ali većina studenata ipak nosi vlastitu posteljinu. Također, preporuka je kod useljavanja u studentsku sobu da ponesete svoje posuđe: tanjur, šalicu, pribor za jelo te tavu ili lonac, a poneki imaju i kuhalo za vodu. U slučaju da ne želite sušiti svoje mokre ručnike na stolici, ponesite i sušilo za rublje, a ako mislite da vam je potrebna pegla za glačanje, ponesite i nju. Ostalo je na vama: odjeća, ručnici, vješalice, kozmetika, cipele, torbe i ruksaci. Ne zaboravite na WC papir jer on ne postoji kao javno dobro u studentskim WC-ima.

Kako preživjeti prvu godinu? Dođi na radionicu i nauči od starijih kolega



Prilikom iznajmljivanja stanova, većina će ih biti opremljena kućanskim aparatima. Najčešće nećete morati nositi svoje usisavače, kuhala za vodu ili hladnjake, pri čemu ističemo da ih većina kategorija smještaja u domovima ih ima, ali neke nemaju pa ih studenti odlučuju sami donijeti. Stanovi su komotniji i više je prostora u njima pa možete i donijeti više stvari. Oko pitanja što postoji, a što bi bilo dobro ponijeti u stan, najlakše se dogovoriti sa stanodavcem. Nerijetko ćete morati izdvojiti par stotina kuna ako useljavate u novi stan jer ćete morati nabaviti osnovnu hranu, deterdžente, možda čak i pribor za jelo, a ako vam je to baš prvi stan, morat ćete nabaviti i ručnike, posteljinu, jastuk, deku i poplun u slučaju da ne želite koristiti tuđe stvari pa se troškovi znaju približiti i tisućici. Budite spremnih da ćete prvih mjesec dana samo uočavati da vam nedostaju neke bitne stvari i da ćete kroz cijeli taj mjesec imati neplanirane troškove.

Filozofski fakultet u Puli seli na novu lokaciju, pomaknut je početak nastave


Kada se pripremamo za samo obrazovanje, fakulteti najčešće ne zahtijevaju posebnu bilježnicu za svaki predmet, odnosno kolegij u akademskim terminima. Nekima je najjednostavnija varijanta velika bilježnica s više odvojenih dijelova koji će olakšavati organizaciju pojedinih kolegija. Markeri u različitim bojama, kemijske i spajalice za papire kojih neće nedostajati, uvijek su dobrodošli. Ostale stvarčice poput organizatora, planera, geometrijskog pribora, specijaliziranih bilježnica individualne su i ovise o navici i pedantnosti studenta, ali i o prirodi fakulteta na kojem isti studira.

U svakom slučaju, poruka za brucoše – krenite u najljepši period života pametno opremljeni, sretno!
FOTO: PIXABAY