LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Seminarski radovi

Mudri savjeti starijih studenata – kako napisati seminarski rad?

Nisu rijetkost, a svakom studentu su muka – no, pisanje seminarskih radova može proći i bezbolno.

Nisu rijetkost, a svakom studentu su muka – no, pisanje seminarskih radova može proći i bezbolno.

Pisanje seminarskih radova nije lak posao, a traži ga svaki fakultet. Osim pisanja, on zahtijeva puno organizacije, čitanja, povezivanja, a prije svega, i vremena. Kako biste ga što lakše i brže napisali, donosimo vam nekoliko trikova.

Prije svega, dobro razmislite o kojoj temi želite napisati svoj rad. Imajte na umu da ćete uložiti manje napora u temu koja vas prirodno više interesira, a usto ćete i naučiti nešto korisno. Ako vam je tema dosadna i monotona, svoju ćete obvezu obaviti usputno, ali vjerojatno i uz mnogo više muke. Kad vam profesor najavi rok za prijavu teme, provedite koji sat analizirajući što vas zanima, a zatim je prijavite. Time je pola muke već riješeno. 

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život



Nakon toga svakako je najbitnija organizacija. Krenite na vrijeme s pripremom kako se ne biste doveli u situaciju da napišete bilo što samo da svoj rad predate na vrijeme. Nakon odabira teme odaberite smjer u kojem ćete ići, odnosno objasnite fokus rada. Kasnije će vam biti žao. Par tjedana prije roka potražite dostupnu literaturu i pogledajte s kolikom raspolažete. Tradicionalan i siguran način je otići u fakultetsku knjižnicu i popričati o svojem radu s knjižničarom. On/a će te uputiti na bazu podataka, knjige i članke vezane uz tvoju temu, a možda ti pomoći i s dosadašnjim iskustvima drugih studenata. Osim toga, na internetu su dostupne baze znanstvenih članaka na kojim se nalaze besplatni primjerci objavljenih radova. Neke od tih stranica su hrcak.hr i Google Scholar. Nakon što skupite sve što vam treba – organizirajte vrijeme. Uzmite u obzir da ćete izgubiti podosta vremena na samo čitanje literature i istraživanje teme, a usto vaš će fokus cijelo vrijeme biti na najbitnijim činjenicama. Podijelite vrijeme – ako imate puno literature, pokušajte je razlomiti na dijelove, pa svaki dan barem pročitajte dio. 

Sudjelujte na konferenciji u Švedskoj o izazovima i prilikama urbanizacije – prijavite svoje radove


Bitno je, dakako, da uz čitanje vodite bilješke. Možda je najpametnije rješenje da na jedan list papira pišete rečenice i citate koje biste voljeli kao takve iskoristiti u svojem seminaru, a na drugi list pišite činjenice u obliku natuknica. Kad krenete pisati seminar i kad vam ponestane inspiracije, uvijek možete pogledati liste s vašim bilješkama. Prilikom čitanja razmišljajte o tome koje činjenice želite uklopiti u svoj rad kako se ne biste opterećivali nepotrebnim sadržajem.

Vrijeme je za početak pisanja samog rada. Svaki fakultet ima vlastita pravila oko forme, citiranja i navođenja literature, ali gotovo u svima je jednaka struktura – svaki rad mora imati naslovnicu, sadržaj, uvod, razradu, zaključak i popis literature. No, veeeliki oprez za plagiranje! Fakulteti imaju pravilo kako se navode parafraze, citati i literatura. U akademskom svijetu bitno je naglasiti da je određeni dio preuzet od prethodnog autora jer je akademsko nepoštenje kažnjivo. Tanka je granica između parafraziranja, odnosno prepričavanja tuđeg teksta i plagiranja, a korak dalje od granice može značiti kraj fakultetskog obrazovanja. 

Danas je zatvorena teretana na Savi, pazite da vas ne dočekaju zatvorena vrata



Na kraju, bitan podsjetnik – u seminarskim se radovima koristite standardnim hrvatskim jezikom, u 3. licu jednine i bez generalizacije.
FOTO: PIXABAY