LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Kreativni pristupi

Metode i alati za impresivno seminarsko izlaganje

Ako su vam dosadili tradicionalni načini održavanja seminara isključivo uz PowerPoint-prezentacije, u nastavku otkrijte koji vam „online“ alati mogu pomoći da osvježite svoje izlaganje te zadobijete pažnju publike.

Ako su vam dosadili tradicionalni načini održavanja seminara isključivo uz PowerPoint-prezentacije, u nastavku otkrijte koji vam „online“ alati mogu pomoći da osvježite svoje izlaganje te zadobijete pažnju publike.

Od početka semestra, pa sve do samoga kraja, obasuti smo raznim seminarskim radovima. Za neke teme budemo jako zainteresirani, pa samim tim imamo i puno motivacije, dok nam neke teme nikako ne sjednu. Bilo kako bilo, često se koristimo PowerPoint-prezentacijom, no postoje još neki kreativni načini za održavanje kvalitetnog predavanja i pridobivanja pažnje slušatelja.

Za početak je važno istaknuti savjete koje treba slijediti kad je riječ o bilo kojem izlaganju. Da bismo što bolje prenijeli poruku, odnosno podučili svoje kolege o određenoj temi, bitno je na umu imati sljedeće stvari.

  • Boje pozadine slajda i slova moraju biti u kontrastu, tako da se sve jako vidi, te font kojim se koristimo mora biti velik. Da svi vide (čak i oni koji sjede u zadnjim redovima).
  • Natuknice koje pišete moraju biti što kraće i jasnije.
  • Pažnja slušatelja često zna odlutati čitajući niz natuknica na ekranu, stoga je važno da se one pojavljuju postupno, odnosno da idu jedna po jedna i da se prikazuju u onom trenutku kad o toj natuknici pričate. 
  • Koristite što više slika, gifova i videa, a što manje teksta. 
  • Nastojte ne čitati s papira te obraćati se publici, a ne svojoj prezentaciji.

FOTO: Pixabay

Koji su to ostali alati koji će pridonijeti vašoj prezentaciji? Postoji velik broj alata koji su svima dostupni, ali rijetko je tko čuo za njih i zbog toga se rijetko koriste. 

Na seminaru saznajte kako Google Trends može pomoći u predviđanju ekonomskih aktivnosti


Kahoot!

Ovo je stranica namijenjena izradi kvizova. Dobro ju je iskoristiti na početku seminara ako želite uvesti slušatelje u određenu temu pa vas zanima što već o tome znaju. Ili za kraj seminara ako želite provjeriti koliko su naučili. Na kraju seminara služi kao ponavljanje stečenoga gradiva. Igra se tako da se sudionici prijave na stranicu www.kahoot.it koristeći GAME PIN koji se prikaže na vašoj prezentaciji. Igraju na svojim mobilnim telefonima, a na prezentaciji se pojavljuju pitanja. Radi se o DA-NE pitalicama ili a-b-c. Također, postoji mogućnost dodavanja slike. Kviz se izrađuje besplatnom prijavom, dok se igrači prijavljuju na poveznici.

Mentimeter​

Riječ je o još jednom sličnom alatu koji se koristi kao i Kahoot – na mobilnim telefonima sudionika. Ali, za razliku od Kahoota, služi za ankete. Mentimetrom možete provjeriti anonimno statistiku, odnosno mišljenje svojih slušatelja o nekoj temi. Najčešće se koristi za samo jedno ključno pitanje koje se proteže temom seminara. Na stranici možete pronaći video koji pobliže opisuje primjenu Mentimetra čija je prvenstvena uloga potaknuti interakciju predavača i slušatelja. Za izradu Mentimetra potrebno je izvršiti besplatnu prijavu na gore navedenu stranicu, a dostupan je na poveznici

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Prezi​

Princip rada u Preziju sličan je onome u PowerPointu. Postoje razni dizajni koji odgovaraju raznim temama. Ako primjerice radite prezentaciju za Povijest, u Preziju ćete pronaći dizajn vremenske lente i slično. Također, način izmjene među slajdovima koncipiran je kao da gledate nekakav film. Osim dizajna same prezentacije postoje i razni već napravljeni likovi i sličice. Možete dodavati tekst, slike, videe i gifove jednako kao i u PowerPointu. Alat je djelomično besplatan. Može se napraviti sasvim dobra i kvalitetna prezentacija uporabom besplatnih usluga ove stranice, ali pripazite da pritom ne birate one koje su zaključane jer neće biti vidljive nakon što spremite prezentaciju. Klikom na ovu poveznicu možete pristupiti stranici. 

Pixabay​

Razmišljate o karijeri turističkog vodiča? Prijavite se na seminar uz popust za studente


Ova stranica ima istu ulogu kao i Google Images, ali ako se odlučite ovdje preuzimati slike, možete biti sigurni da ste zaštićeni od svih autorskih prava. Ima slika svih dimenzija i sadržaja. Prednost je ove stranice što nakon upisivanja određenoga pojma nećete dobiti slike koje nemaju nikakve veze s tim pojmom (što je čest slučaj na Google Imagesu). Pristup fotografijama jest na poveznici.

FOTO: UNSPLASH