LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
STUDENTI I FINANCIJE

Koliko je novca potrebno prosječnom studentu mjesečno?

Je li džeparac kojim raspolažete dovoljan da pokrijete sve mjesečne troškove? Kako manje trošiti, a opet uživati u studentskom životu? Pomoć je u nastavku.

Je li džeparac kojim raspolažete dovoljan da pokrijete sve mjesečne troškove? Kako manje trošiti, a opet uživati u studentskom životu? Pomoć je u nastavku.

Najveći izazov s kojim se studenti suočavaju kad krene akademska godina je upravljanje financijama. Kako pametno raspodijeliti džeparac da uspijete pokriti sve fiksne troškove, a da opet možete i bezbrižno otići na kavu, kupiti si novi komad odjeće ili izaći s društvom? Poseban je to izazov za brucoše jer odjednom moraju misliti na previše stvari oko koji su kući brinuli roditelji.

Kako se ne biste doveli u situaciju u kojoj na polovici mjeseca na studentskom računu imate 200 kuna, pomoći će vam savjeti u nastavku.

Što učiniti ako bankomat „pojede” tvoju karticu i je li opasno ako netko pronađe papir o stanju tvog računa?


Prvo pokrijte fiksne troškove! Na početku mjeseca odvojite jedno jutro za plaćanje stanarine, produženje pokaza, print materijala za faks i kupnju osnovnih higijenskih potrepština. To su najveći izdatci koje ćete imati i kad ih riješite u startu, preostali dio vašeg mjesečnog džeparca postaje malo fleksibilniji za trošenje.

Druga stvar koju morate imati na umu je prehrana. Pratite koliko u prosjeku dnevno trošite za hranu i imate li prostora za optimizaciju troškova. Ako možete ručati u menzi za 10-ak kuna, onda nemojte svaki drugi dan naručivati triput skuplju dostavu. Nije isto ako dnevno trošite 30 kuna pa vam mjesečno treba cca 900 kn za hranu, ili ako često naručujete i dodatno kupujete usput pa cifra dosegne i 1500 kn mjesečno.

U prosincu ne zaboravi pronaći mir i održati ravnotežu u svom životu



Kave, izlasci, taksiji na povratku iz grada – nisu neophodni troškovi, ali budimo iskreni to su stvari koje su dio studentskog života i koje si trebate priuštiti. Samo pazite da ne pretjerate. Ponekad kavu možete popiti s društvom i u čajnoj kuhinji, umjesto taksija pričekati noćni tramvaj ili autobus, a poneki izlazak i preskočiti ako je stanje na studentskom računu alarmantno.

Kako kao student financijski preživjeti prosinac?


Kad se sve zbroji na razini mjeseca vam treba i nekoliko tisuća kuna. Već u prvih mjesec-dva dana ćete moći dobiti realnu projekciju vlastitih troškova. Ako se pokaže da vam džeparac i(li) stipendija nisu dovoljni, iskoristite i mogućnost studentskog rada. Otvorite studentski račun i učlanite se u SC, nađite posao koji ćete moći uklopiti u raspored i tako podebljajte budžet kojim raspolažete. Za par dana mjesečno koje ćete odraditi možete zaraditi za dobar dio fiksnih troškova!
FOTO: PEXELS.COM