Kako kao student možete održati motivaciju na visokoj razini?
Pad motivacije pojavljuje se u situacijama u kojima osoba nastoji ostvariti više ciljeva odjednom. Takav razvoj događaja naročito je poznat studentima koji često moraju uravnotežiti studentske i radne obveze.
Pad motivacije pojavljuje se u situacijama u kojima osoba nastoji ostvariti više ciljeva odjednom. Takav razvoj događaja naročito je poznat studentima koji često moraju uravnotežiti studentske i radne obveze.
Motivacija je „želja” koja pojedinca potiče na ostvarivanje važnih ciljeva u životu. Ti ciljevi mogu biti vezani uz posao, fakultet, osobni život i ostala životna područja. Potrebno je naglasiti da osoba ne može konstantno biti motivirana te da osjećaj motiviranosti može „izblijediti”. Pad motivacije pojavljuje se u situacijama u kojima osoba nastoji ostvariti više ciljeva odjednom. Takav razvoj događaja naročito je poznat studentima koji često moraju uravnotežiti studentske i radne obveze. Pitanja koja se nameću su: Kako održati motivaciju na visokoj razini? Što poduzeti kako bi se izgubljena motivacija vratila?
Kako bi početna motivacija što dulje opstala, kao prvo, potrebno je odrediti prioritete. Tako je najlakše utvrditi što je osobi najvažnije i čemu se najprije treba posvetiti. Primjerice, ako je studentu važnije položiti ispit nego pronaći posao, treba se fokusirati na učenje. Ako uspješno odradi prvi cilj, to će ga dodatno motivirati u ostvarivanju daljnjih ciljeva.
Nadalje, da bi student bio uspješan, treba znati upravljati vremenom. U situacijama kada treba napraviti nekoliko projekata u isto vrijeme, efektivan „time management” prijeko je potreban. Osim što smanjuje stres, održava motivaciju na zavidnoj razini. Tada studentu nije problem izvršavati sve obveze na vrijeme; dapače, čak i uživa u tome.
Kao treći način održavanja motivacije izdvaja se otkrivanje svojih ograničenja. Svaki čovjek ima granice kojih se ne treba sramiti. Student, primjerice, može shvatiti da mu učenje najbolje odgovara ujutro pa bi se toga trebao pridržavati jer će na taj način biti efektivniji i motiviraniji.
Sljedeći korak je uzeti predah. Čovjek nije robot i normalno je da se u njemu, s vremena na vrijeme, pojavi osjećaj frustracije, umora ili zabrinutosti. Kako bi se to spriječilo, bilo bi dobro, barem na trenutak, odmaknuti se od svega i odvojiti određeno vrijeme samo za sebe. U vrijeme ispitnih rokova kada studenti najviše uče, potrebno je izaći s prijateljima na kavu, pročitati knjigu ili pogledati film. Na taj način će studenti biti zadovoljniji i visoko motivirani, a i bolje će zapamtiti gradivo.
Kao posljednji, ali ne i manje bitan korak, ističe se odmak od društvenih medija. Iako društveni mediji mogu služiti u pozitivne svrhe, njihov nedostatak je oduzimanje vremena. Ljudi znaju i po nekoliko sati dnevno provesti na Facebooku, Twitteru i Instagramu, a da toga nisu niti svjesni. Zato je prilikom ostvarivanja zacrtanog cilja potrebno smanjiti vrijeme provedeno na društvenim medijima, što će rezultirati poboljšanom motivacijom i izvršavanjem zadataka na vrijeme.
Prethodno navedeni primjeri samo su neki od onih koji mogu pozitivno utjecati na održavanje motivacije. Ako osoba ne radi ništa po pitanju održavanja motivacije, ista će se vremenom smanjivati te će pojedinac postajati sve frustriraniji i nezadovoljniji. Zato je preporuka koristiti barem jedan od koraka jer je motivacija ključ napretka i bez nje čovjek nije u stanju izvršavati obveze i ostvarivati svoje ciljeve.