Gorko sladak život studenata u Dubrovniku
Studenti koji su se odlučili za Dubrovnik kao mjesto studiranja, zasigurno su podijeljenog mišljenja o studiranju u tom gradu.
Studenti koji su se odlučili za Dubrovnik kao mjesto studiranja, zasigurno su podijeljenog mišljenja o studiranju u tom gradu.
Natalia Grmuša studentica je treće godine studija „Mediji i kultura društva“ na Sveučilištu u Dubrovniku. Rodom je iz Rovinja, malog grada smještenog na zapadnoj obali Istre. U slobodno vrijeme bavi se fotografijom, montažom, trčanjem te volontira u studentskoj organizaciji Erasmus Student Network (ESN) Dubrovnik. Za Studentski.hr napisala je tekst o studentskom životu na često zapostavljenom Sveučilištu u Dubrovniku.
Studentsko doba mnogima je najljepše razdoblje u životu. Neki studenti nalaze nove prijatelje, neki se rastanu od svojih prijatelja kada odu studirati u drugi grad i stječu nove. Nekada to bude i novo prijateljstvo za cijeli život. Mnogi tek tada uče samostalno živjeti, a neki to nikada ne nauče tijekom studiranja daleko od svog doma.
Studiranje je, ponajprije, jedno veliko iskustvo i životna škola. Studenti se uče samostalnom životu, organiziranju vremena, ponekad preživljavanju i postaju zreliji i odgovorniji. Uče obavljati svoje obveze na vrijeme, raspoređivati mjesečni budžet i odrađivati kućne poslove, od nekakvih sitnih popravaka do pranja rublja. Studenti koji su se odlučili za Dubrovnik kao mjesto studiranja, zasigurno su podijeljenog mišljenja o studiranju u tom gradu.
Naime, studenti koji studiraju u Dubrovniku, u kojem je uvijek toplo i ugodno vrijeme, studiraju i u gradu koji nema studentski dom. To predstavlja jako velik problem jer za stanovanje moraju izdvojiti mnogo novca za većinom staro uređene garsonjere ili stanove. Problem je i u tome što iz stanova moraju izaći većinom do 1. lipnja jer se tada smještaj počinje iznajmljivati turistima. Oni koji se hrane u menzi znaju da je i menza problem jer radi dvokratno i većina već zna meni napamet.
U menzi plaćaju svaki obrok 7 kuna, neovisno o tome jesu li uzeli samo hrenovke ili meso s krumpirima i povrćem i slično. Ponuda za vegetarijance jako je slaba, tako da vegetarijanci mogu pojesti samo grašak ili mrkvu ako se taj dan nađe na meniju. To su većinom razlozi zbog kojih studenti sve rjeđe odlaze u jedinu dubrovačku menzu. Također, dosta je skuplje kopirati skripte u bilo kojoj kopirnici u Dubrovniku.
U Dubrovniku nema „švercanja“ u autobusima, ulazi se isključivo na prva vrata, što ponekad zna potrajati dok uđu svi turisti, dok svatko odštampa svoju kartu i onda se svi unutra stišću i guraju. Javni prijevoz u Dubrovniku jako je čudan, zapravo poseban. Jedan dan su vozači jako pristojni i ljubazni, drugi dan se ne zna hoće li autobus doći do odredišta i hoće li vam uopće stati na stanici, što se jako često događa, jednostavno samo produže, pogotovo u večernjim satima. Kaos je na cestama kada padne samo jedna kap kiše.
Ono što je „slatko“ u životu studenata u Dubrovniku definitivno je more, prekrasni pogledi i ispijanje kava na suncu. Pravi je užitak otići na plažu kada malo zatopli i sunčati se i učiti. Ta ugodna atmosfera čim se pojavi sunce neopisivo je opuštajuća. Nekako je lako tada podnijeti sve obveze koje moraju obaviti tijekom semestra, od raznih radionica do učenja.
Za pohvalu je i Studentski centar Dubrovnik, gdje su zaposlenici jako ljubazni i rijetko se dugo čeka red. Svakako je pozitivno, koliko god neki mislili da je negativno, to što Sveučilište ima mali broj studenata, pa se profesori uspiju svakom studentu pojedinačno posvetiti i raditi s njima.
Profesori su jako pristupačni i prijateljski raspoloženi prema studentima. Ako ih se nešto pita preko maila, odgovori se ne čekaju duže od dva dana. Također, može se priključiti svakakvim aktivnostima, od vođenja emisije na studentskom radiju, volontiranju u Erasmus Student Networku, koji pomaže stranim studentima u Dubrovniku da se snađu i organiziraju razne zabave, do sudjelovanja na Sveučilišnom prvenstvu u badmintonu, stolnom tenisu i slično. Također, studenti odjela za Ekonomiju često obavljaju studentsku praksu u hotelima i turističkim agencijama, dok studenti Medija i kulture društva imaju priliku spojiti naučenu teoriju i praksu u studentskom časopisu Punkt, UNIDU radiju, UNIDU televiziji ili učiti pisati blog i izrađivati vlastitu web stranicu.
Biti „strani student“ u Dubrovniku nije lako jer su Dubrovčani dosta zatvoreni ljudi, no jednom kada se prilagodi takvom načinu razmišljanja, opuštenom stavu, nekako se sve to lakše podnosi. Uz mnoge nedostatke koje Dubrovnik kao studentski grad ima, bitno je izvući ono najbolje i napraviti da ovo studentsko doba zaista bude najljepše doba jer nikada neće biti manje obveza, problema i odgovornosti u životu. Zato, neovisno o tome, treba iskoristiti ovo vrijeme na najbolji mogući način, neovisno o mjestu studiranja, sa svim plusevima i minusima i krenuti odlučnim koracima u izradu vlastite budućnosti.