LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje o navikama pušenja

Anketa pokazala: studenti neće prestati pušiti cigarete unatoč poskupljenju

Poskupljenje cigareta jedna je od mjera kojom Ministarstvo zdravstva nastoji smanjiti broj pušača, a samim tim i broj oboljelih od bolesti izazvanih pušenjem. Međutim, ankete su pokazale da veliki broj studenata neće prestati pušiti unatoč poskupljenju.

Poskupljenje cigareta jedna je od mjera kojom Ministarstvo zdravstva nastoji smanjiti broj pušača, a samim tim i broj oboljelih od bolesti izazvanih pušenjem. Međutim, ankete su pokazale da veliki broj studenata neće prestati pušiti unatoč poskupljenju.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, u Hrvatskoj od posljedica pušenja cigareta godišnje umre oko 14 tisuća ljudi. S obzirom na trenutno demografsko stanje, kao i na to da trbuhom za kruhom državu napušta sve veći broj ljudi, takav podatak doista je zabrinjavajuć. Ministar zdravstva Milan Kujundžić prije nekoliko je mjeseci pokrenuo inicijativu kojom se predlaže drastično poskupljenje alkohola i cigareta. Takvom bi se mjerom stanje trebalo poboljšati i trebale bi se spriječiti mnoge smrtonosne bolesti.

Unatoč brojnim najavama o velikom poskupljenju, takva reforma nije zaživjela. Naime, početkom prosinca na snagu je stupila Uredba o visini trošarine na cigarete, sitno rezani duhan i ostali duhan za pušenje kojom su cigarete u maloprodaji poskupile za najviše dvije kune. U odnosu na ostale europske zemlje, takvo je povećanje minimalno. Na primjer, u Norveškoj kutija cigareta u prosjeku košta 11.84 eura, što je najskuplje u Europi. U Velikoj Britaniji u prosjeku je potrebno izdvojiti 11 eura, u Irskoj 9,6 eura, a u Francuskoj 7,30 eura za jednu kutiju cigareta koja u Hrvatskoj prosječno košta 3,33 eura.

Zanimalo nas je ima li odluka o poskupljenju smisla te hoće li se postići željeni učinak među populacijom studenata. Stoga smo putem društvenih mreža među studentima proveli anonimnu anketu o navikama pušenja i kupovanja duhanskih proizvoda. Anketi je pristupilo 370 studenata, od čega 276 žena i 94 muškaraca.

Unatoč poskupljenju, većina studenata neće prestati pušiti

Ukupni broj ispitanih sačinjen je od 169 nepušača i 201 pušača. Među pušačima je najveći postotak onih koji dnevno popuše više od 10 cigareta, što ne čudi s obzirom na činjenicu da prosječni hrvatski pušač dnevno popuši jednu cijelu kutiju. Sljedeći su prema postotku oni koji popuše do 5 cigareta dnevno, njih 67 ili 18,1%. Najmanji je broj onih studenata koji dnevno popuše od 6 do 10 cigareta.

Pušačima smo postavili i pitanje namjeravaju li prestati pušiti jer su cigarete poskupjele. Potvrdnu informaciju poslalo je 27,2% sudionika, a negativnu čak 72,8%.

Sudionici su za kraj trebali ocijeniti tvrdnju da će se poskupljenjem cigareta u Hrvatskoj smanjiti broj pušača. Ponuđene su ocijene od 1 do 5, pri čemu je broj 1 predstavljao odgovor Uopće se ne slažem, a broj 5 U potpunosti se slažem. Najviše je bilo onih koji se uglavnom ne slažu s tom tvrdnjom i onih koji se u potpunosti ne slažu. Za zlatnu sredinu odlučilo se 86 ispitanika koji nemaju određeni stav prema poskupljenju cigareta. Najmanji se broj u uzorku slaže s tvrdnjom da će poskupljenje utjecati na broj pušača u Hrvatskoj.

Zagrebački studentski zbor želi kvalitetniju hranu u menzama, pokrenuo anketu među studentima


Pravo je vrijeme da prestanete!

Budući da je do ulaska u novu godinu ostalo još nekoliko tjedana, pravo je vrijeme za donošenje novih odluka kako biste poboljšali kvalitetu svog života. Stoga vam donosimo nekoliko korisnih savjeta koji bi vam mogli pomoći pri rješavanju ovisnosti o cigaretama. 

Fizička aktivnost

Krećite se što više možete. Svaka aktivnost smanjuje želju za nikotinom. Lagani jogging, vježba ili šetnja psa, kao i provođenje vremena na otvorenom svakako će vam dobro doći.

FOTO: Šumski put / Flickr

Oslobađanje od stresa

Hoće li se poboljšati kvaliteta studentske hrane na zagrebačkom Sveučilištu? Kreću izmjene pravilnika o studentskoj prehrani


Jedan od najčešćih razloga zbog kojeg ljudi upadaju u ovisnost o cigaretama jest stres. Izbjegavajte stresne situacije, okružite se ljudima koji pozitivno utječu na vas i nađite vremena za sebe. Odmorite, zaslužili ste!

Raznovrsna prehrana

Unosite u svoj organizam puno tekućine (ne alkohol!). Nastojte se hraniti što zdravije i jesti što više voća i povrća, a izbjegavajte grickalice i punomasne proizvode. Ne padajte u zablude o dijetama jer će vam to u ovome slučaju vratiti cigaretu u ruke.

FOTO: Zdrava prehrana / Flickr

Nagrade kao motivacija

Prestanak pušenja sa sobom nosi i velike zdravstvene prednosti. Tako će se već nakon 20 minuta od prestanka broj otkucaja srca smanjiti, a krvni se tlak sniziti. Razina ugljikova dioksida u krvi smanjit će se nakon 12 sati, a nakon nekoliko mjeseci cirkulacija će se poboljšati, kapacitet pluća povećati i rizik od srčanog udara i smrtonosnih bolesti smanjiti. Osim poboljšanog zdravlja, novcem koji niste potrošili na cigarete možete se počastiti.

Stiže novi zakon koji značajno ograničava pušenje, ako ste maloljetni nećete više moći kupovati ove proizvode


Za prestanak pušenja dodatno bi vas mogla motivirati i činjenica da osoba koja popuši jednu kutiju cigareta dnevno u jednoj godini popuši 7300 kuna, što je više od prosječne hrvatske plaće. Ukoliko vam i dalje nedostaje motivacije, za pomoć kod prestanka pušenja možete nazvati Bijeli telefon na besplatan broj 0800 7999.

IZVOR: ZZJZDNZ
FOTO: FLICKR