Sve je izgledniji Brexit bez dogovora; koje su njegove posljedice za studente na Erasmusu?
Svi oni koji prije 30. ožujka 2019. započnu Erasmus+ program na nekom britanskom sveučilištu moći će dovršiti program bez prekida i ikakvih problema. No, što nakon tog datuma?
Svi oni koji prije 30. ožujka 2019. započnu Erasmus+ program na nekom britanskom sveučilištu moći će dovršiti program bez prekida i ikakvih problema. No, što nakon tog datuma?
Pregovori o Brexitu još uvijek traju. S obzirom na to da je trenutno najizgledniji scenarij bez dogovora u kojem će Ujedinjeno Kraljevstvo krajem ožujka napustiti Europsku uniju, Europska komisija donijela je skup izvanrednih mjera u slučaju izostanka dogovora za studente u okviru programa Erasmus+.
Erasmus+ jedan je od vodećih programa EU-a. Na dan 30. ožujka u ovom programu u Ujedinjenom Kraljevstvu sudjelovat će 14 000 mladih ljudi iz 27 država članica (uključujući studente, pripravnike u visokom obrazovanju te u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, učenike i obrazovno osoblje) od kojih je mnogo njih iz Hrvatske, a 7000 takvih sudionika programa iz Ujedinjenog Kraljevstva bit će u nekoj od 27 država članica EU-a. U scenariju bez dogovora oni neće moći završiti semestar programa Erasmus+ i možda više neće ispunjavati uvjete za dodjelu stipendija.
Skupom izvanrednih mjera (čiji cijeli tekst možete pročitati na poveznici) želi se zajamčiti da u takvom scenariju studenti i pripravnici koji u inozemstvu sudjeluju u programu Erasmus+ u trenutku povlačenja Ujedinjenog Kraljevstva mogu završiti studij i nastaviti primati relevantna financijska sredstva ili stipendije. Drugim riječima, svi oni koji prije 30. ožujka 2019. započnu Erasmus+ program na nekom britanskom sveučilištu moći će dovršiti program bez prekida i ikakvih problema. No, što nakon 30. ožujka?
Iako postoji mogućnost da zemlje koje nisu članice Europske unije sudjeluju u Erasmus programima (kao što sudjeluju, primjerice, Norveška, Turska, Island i Lihtenštajn), Ujedinjeno Kraljevstvo do sada nije poduzelo ništa kako bi nastavilo sudjelovati nakon Brexita, što, osim što sprječava europske studente da neko vrijeme studiraju u UK-u, i velikom broju britanskih učenika i studenata slabijeg imovinskog statusa onemogućuje da provedu semestar ili godinu u inozemstvu.
Cilj Erasmus+ programa, najuspješnijeg programa mobilnosti, jest poticati stjecanja novih iskustava u području obrazovanja, jezika i kulture i promicati suradnju među visokoškolskim ustanovama i organizacijama. Od njegovih početaka do danas više od tri milijuna europskih studenata dobilo je priliku obrazovati se u inozemstvu. No, koliko god uspješan bio, na ovakvo što teško može utjecati.
Članak je objavljen u sklopu serije članaka Informativni petak: mobilnost mladih, pokrenute projektom Kutak za informiranje mladih koji provodi udruga Studentski informativni kutak uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.