Proizvodnja umjetne krvi
Revolucionarni iskorak u medicini: Krv uzgojena u laboratoriju po prvi puta korištena u transfuziji
Znanstvenici za krajnji cilj imaju proizvodnju vitalnih i rijetkih krvnih grupa do kojih je teško doći putem klasičnih donora.
Znanstvenici za krajnji cilj imaju proizvodnju vitalnih i rijetkih krvnih grupa do kojih je teško doći putem klasičnih donora.
Istraživački tim popunjen znanstvenicima sa Sveučilišta u Bristolu, Cambridgeu i Londonu te liječnicima iz Nacionalne zdravstvene službe, po prvi puta je na ljudima testirao laboratorijski proizvedenu krv. Male količine, ekvivalentne dvjema jušnim žlicama, testiraju se na tijelima dobrovoljaca, a rezultati bi trebali biti poznati kroz četiri mjeseca.
U samom procesu dobivanja laboratorijske krvi, znanstvenici od pola milijuna matičnih stanica inicijalno mogu proizvesti 50 milijardni crvenih krvnih zrnaca. Nakon filtracije ta se brojka smanji na 15 milijardi zrnaca koji su potom spremni za transfuziju, prenosi BBC.
Uzgojena krv bi prema mišljenju znanstvenika trebala biti svježija. Naime, direktno donirana krv iz ljudskog tijela spoj je mladih i starih krvnih stanica te je samim time manje upotrebljiva. S druge strane, laboratorijska krv ne sadrži odumrle stanice, što bi moglo pozitivno utjecati na sve one kojima je potrebna redovita transfuzija.Želimo proizvesti što je moguće više krvi u budućnosti. Moja je vizija predstavlja sobe puna strojeva koji neprestano proizvode krv - rekla je profesorica Ashley Toye.
Ipak, sve se još uvijek nalazi u eksperimentalnoj fazi, sam postupak proizvodnje je podosta skup, a potencijalni problem predstavlja i nabavka velike količine matičnih stanica.
OZNAKE:
IZVOR:
BBC
FOTO:
PIXABAY