Neredi u Egiptu prešli i na tamošnja sveučilišta
Prijelazna vlada na čelu s premijerom Hossamom Eissaom proglasila je ekstremističko Muslimansko bratstvo terorističkom organizacijom. Nakon tog događaja sukobi su eskalirali i podignuti su na višu razinu.
Prijelazna vlada na čelu s premijerom Hossamom Eissaom proglasila je ekstremističko Muslimansko bratstvo terorističkom organizacijom. Nakon tog događaja sukobi su eskalirali i podignuti su na višu razinu.
Prosvjedi i neredi u Egiptu započeli su nakon svrgavanja Mohammeda Morsija i islamističkog pokreta Muslimansko bratstvo. Gotovo svakodnevno neredi odnose ljudske živote, a mnogi analitičari nazivaju trenutnu situaciju građanskim ratom.
Prijelazna vlada na čelu s premijerom Hossamom Eissaom proglasila je ekstremističko Muslimansko bratstvo terorističkom organizacijom. Vodstvo ovog islamističkog pokreta odbilo je prihvatiti takvu odluku te su je proglasili nelegitimnom. Nakon tog događaja sukobi su eskalirali i podignuti su na višu razinu, o čemu svjedoče nedavni događaji na Sveučilištu u Kairu.
Mladi pripadnici Muslimanskog bratstva odlučili su spriječiti ostale studente da polažu završne ispite u tekućem semestru. Prema navodima svjetskih medija, jedan je student ubijen, petorica ozlijeđena, a najmanje 60 ih je uhićena zbog ometanja provedbe ispita. Ubijeni student bio je član Muslimanskog bratstva. Koliko je situacija bila teška, pokazuje podatak da su egipatske snage sigurnosti morale upotrijebiti suzavac kako bi rastjerale mlade ekstremiste i omogućile ostalim studentima ulazak u zgradu sveučilišta. Prosvjednici su odlučili na „provokacije“ sa suzavcem odgovoriti bacanjem kamenja i paljenjem automobilskih guma.
Al-Azhar, inače cijenjena obrazovna ustanova, ovih dana postala je žarišna točka sukoba u kojoj sve više nedužnih i nevinih studenata stradava zbog žestokog otpora pristaša Muslimanskog bratstva. Iako su sukobi donekle normalizirani, ispiti su odgođeni jer je bilo nemoguće održati iste nakon napada i vidno uznemirenih studenata.
Bez obzira na ljudske žrtve, težak život u čitavom Egiptu, a posebno u glavnom gradu, sukobi ne jenjavaju. Policija i studenti pristaše Muslimanskog bratstva sukobljavaju se sve češće, a mladi ekstremisti ne namjeravaju odustati dok ne osvete smrt svih stradalih pripadnika Muslimanskog bratstva. Dosad je poginulo 8 studenata, velik broj civila i policajaca, a kraj se ne nazire. Vlada je objavila tri telefonska broja na koji građani mogu prijaviti pripadnike Muslimanskog bratstva, ali čini se kako je u ovakvoj situaciji potrebno mnogo više od puke telefonske prijave.