LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje Sveučilišta Stanford

Legalizacija kanabisa dovela do 70% više slučajeva samoozljeđivanja kod mlađih muškaraca

Stručnjaci iz SAD-a do sada su u sklopu istraživanja o utjecaju legalizacije marihuane na postotak samoozljeđivanja došli do zaključka da nema jasne uzročno-posljednične veze, ali da se bilježi porast kod mlađih muškaraca.

Stručnjaci iz SAD-a do sada su u sklopu istraživanja o utjecaju legalizacije marihuane na postotak samoozljeđivanja došli do zaključka da nema jasne uzročno-posljednične veze, ali da se bilježi porast kod mlađih muškaraca.

Profesor psihijatrije i bihevioralnih znanosti sa Sveučilišta Stanford Keith Humphreys istraživao je uzročno-posljedične veze između legalizacije kanabisa u medicinske ili rekreativne svrhe i postoka samoozljeđivanja, odnosno samoubojstava i ozljeđivanja kao što je rezanje, prenosi MedicineNet. Utvrdio je da se ona ne može dokazati kada je u pitanju konzumacija marihuane u medicinske svrhe, ali da rezultate do kojih su došli treba uzeti u razmatranje.

Postoje dva suprostavljena stava – jedan da će se stopa samoozljeđivanja povećati u državama koje legaliziraju drogu, dok drugi podrazumijeva da bi samoozljeđivanje moglo postati rjeđe ako uporaba kanabisa smanji konzumaciju alkohola, koji također izaziva samoozljeđivanje.

Mladi danas: generacija bez nade ili generacija promjene?



Prema rezultatima istraživanja nije nađen jasan porast broja samoozljeđivanja u državama koje su legalizirale kanabis u rekreativne svrhe. U to ulaze i države koje dopuštaju njegovu prodaju u specijaliziranim trgovinama osobama starijim od 21 godine, no poveznica je očita kod muškaraca mlađih od 40 godina. Naime, stopa samoozljeđivanja porasla je za 46% kod onih u dobi od 21 do 39 godina u državama koje dopuštaju komercijalnu prodaju kanabisa, dok je porast od 70% kod muškaraca mlađih od 21 godinu zabilježen u državama koje su legalizirale kanabis, ali nemaju trgovinu specijaliziranu za prodaju.
– Mladi muškarci su skupina u kojoj možemo očekivati efekt. Oni su, naime, najveći potrošači supstanci, uključujući kanabis i alkohol. Imaju i relativno veću stopu određenih psihičkih poremećaja ili poremećaja u ponašanju koji povećavaju rizik od samoozljeđivanja. – rekao je profesor Humphreys.
Kako piše MedicineNet, trenutna otkrića temelje se na zahtjevima zdravstvenog osiguranja za više od 75 milijuna Amerikanaca, sklopljenim između 2003. i 2017. Tijekom razdoblja studije, 29 država legaliziralo je uporabu medicinske marihuane, dok je 11 legaliziralo rekreacijsku uporabu.

Mladi, iskoristite priliku: zagorska općina pripremila 10 tisuća eura za financiranje projekata za mlade


– Studije pokazuju da ljudi s podležećim psihičkim tegobama mogu koristiti kanabis za ublažavanje simptoma. – navodi Pat Aussem iz nevladine organizacije Partnerstvo za okončanje ovisnosti te dodaje da s vremenom uporaba kanabisa može pogoršati te simptome – uključujući depresiju i samoozljeđivanje.
Prema mišljenju stručnjaka porebna su daljnja istraživanja o povezanosti između kanabisa i samoozljeđivanja, kao i drugih potencijalnih učinaka na zdravlje.
FOTO: PIXABAY