Harold i Munira upali na svih osam Ivy League sveučilišta
Priča Harolda Ekeha i Munire Khalif obišla je svijet. Ovo dvoje tinejdžera upalo je na svih osam sveučilišta takozvane američke Ivy League, a sada moraju odlučiti koji fakultet upisati.
Priča Harolda Ekeha i Munire Khalif obišla je svijet. Ovo dvoje tinejdžera upalo je na svih osam sveučilišta takozvane američke Ivy League, a sada moraju odlučiti koji fakultet upisati.
Maturanti diljem SAD-a, ali i Hrvatske nalaze se u iznimno stresnom razdoblju budući da uskoro moraju donijeti veliku odluku koja će utjecati na ostatak njihovih života – moraju odlučiti koji fakultet upisati. I dok jedni odbrojavaju dane nadajući se upisu barem na jedan fakultet, Munira Khalif iz Minnesote i Harold Ekeh s Long Islanda našli su se u nesvakidašnjoj situaciji. Oni moraju donijeti iznimno tešku odluku jer su upali na svih osam sveučilišta takozvane Ivy League, za koja su aplicirali. U Ivy League spada osam prestižnih američkih sveučilišta: Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth College, Harvard, Princeton, Pennsylvania, Yale.
Ovaj 17-ogodišnji nadareni učenik, Harold Ekeh, Nigerijac, doselio je u SAD s roditeljima i braćom kad je imao samo osam godina.
Njegovi roditelji odlučili su napustiti domovinu i doći u Ameriku radi boljih obrazovnih mogućnosti za svoju djecu, a sada, 10 godina poslije, Ekeh bira gdje će nastaviti svoje obrazovanje. Za CNN Money rekao je da malu prednost daje Yaleu jer, kako kaže, voli energiju koju ljudi s Yalea imaju.
Motivaciju, podršku i želju za učenjem i napredovanjem kroz svoje odrastanje dobivao je od svojih roditelja koji su, za njega, pravi primjer hrabrosti i odlučnosti.
Ekeh pokazuje veliku zainteresiranost za biokemiju, a želja mu je postati doktor medicine te specijalizirati neurokirurgiju. Nakon studija želi raditi na pronalasku lijeka za Alzheimerovu bolest, budući da je ta bolest dijagnosticirana njegovoj baki.
Budući da je njen djed po majci uspio svojim kćerima omogućiti obrazovanje usprkos stanju u Somaliji, Munira je već kao dijete počela cijeniti vrijednost obrazovanja i ulaganja u znanje. Tako je već kao srednjoškolka osnovala neprofitnu udrugu Lighting the way, koja stipendijama pomaže obrazovanju djece i mladih u istočnoj Africi. Rekla je: ,,Budući da je moja majka dobila dar obrazovanja, ja se osjećam obvezna darovati druge tim darom.''
Iako je i sama bila zapanjena kad je shvatila da je primljena na najprestižnija sveučilišta i još nije odlučila koje će odabrati, sigurna je da želi nastaviti sa svojim aktivizmom i istupanjem u javnosti, ali posvetiti se i poeziji. Jednog dana želi se vratiti u Somaliju, a do tada nastavlja se boriti protiv dječjih brakova, nastavlja graditi knjižnice, dijeliti stipendije i obrazovati mlade djevojke.
Khalifa se drži izreke koja kaže: ,,Ako educirate dječaka, educirate pojedinca, a ako educirate djevojku, educirate generacije!''
Sa svih strana mlade generacije nazivaju beznadnim slučajevima, ali ovih dvoje 17-ogodišnjaka pokazuju da definitivno na mladima svijet ostaje!