Atentat na američkog predsjednika J.F. Kennedyja
John Fitzgerald Kennedy, 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država ubijen je 22. studenoga 1963. godine u Dallasu, u Teksasu.
John Fitzgerald Kennedy, 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država ubijen je 22. studenoga 1963. godine u Dallasu, u Teksasu.
John Fitzgerald Kennedy, 35. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država ubijen je 22. studenoga 1963. godine u Dallasu, u Teksasu.
JFK je uživao veliku popularnost naroda. Obitelj Kennedy bila je opisivana kao karizmatična, bogata i inteligentna. Uvijek su izgledali lijepo, usklađeno i elegantno, a pravi primjer toga je bio i sam John Fitzgerald sa svojom ženom Jackie. 22. studenoga supružnici su se uputili u Teksas kako bi izgladili i popravili političke veze Demokratke stranke. Texas je, kao i danas, bio odlučujuća država u izborima za novi predsjednički mandat te je bio neodlučan između republikanaca i demokrata. Tijekom vožnje na paradi kojom se nastojalo utjecati na birače pokazivanjem skladnog političkog para, začula se pucnjava. Guverner Texasa John Connelly i predsjednik JFK su bili upucani. Iako su brzom akcijom FBI-evci prebacili predsjednika u najbližu bolnicu, jedino su mogli proglasiti smrt - metak je prošao direktno kroz predsjednikovu lubanju.
Za atentat je optužen 24-godišnji Lee Harvey Oswald koji je prilikom ispitivanja izjavio da nije kriv. Dva dana kasnije tijekom prebacivanja u pritvor, Jack Ruby je upucao Oswalda. Sve ovo dogodilo se pred očima milijuna ljud jer je transfer zatvorenika snimalo nekoliko nacionalnih televizija. Dokazi protiv Oswalda nisu bili dovoljno jaki. Većinom su se oslanjali na svjedoke koji su vidjeli Oswalda da unosi neke stvari u zgradu i da ih prodaje jer su mu je trebao novac. S obzirom na to da je Oswald bio bivši marinac koji je neko vrijeme živio u Sovjetskom Savezu, policajci su ove okolnosti povezali s Hladnim ratom koji se odvijao u to vrijeme. Pojavile su se i spekulacije da je Ruby ubio Oswalda kako ovaj ne bi progovorio pod pritiskom.
Kao i uvijek američka nacija je morala pronaći krivca pod svaku cijenu pa je Oswald bio i ostao na tapeti. S vremenom pojavili su se novi detalji u istrazi koji su sve jače upućivali na Oswaldovu krivnju. Američke mreže su snažne pa se vjerojatno nikada neće ni saznati prava istina. Ipak, svijet je tada izgubio velikog vizionara. Smrću JFK-a dodatno je potvrđena „kletva obitelji Kennedy“.
Priču o kletvi plasirali su novinari sabravši povijest obitelji. Do 2012. godine najmanje 19 članova ove loze umrlo je neprirodnom smrću uključujući: samoubojstvo, osude na smrt, atentate, smrt u eksploziji aviona, prometne nesreće...