Početak Nürnberškog procesa
Nürnberg je izabran kao mjesto suđenja jer je bio jedan od rijetkih gradova čija je Palača pravde bila vrlo malo oštećena i tako postala prigodna za suđenje ovakvog kalibra.
Nürnberg je izabran kao mjesto suđenja jer je bio jedan od rijetkih gradova čija je Palača pravde bila vrlo malo oštećena i tako postala prigodna za suđenje ovakvog kalibra.
20. studenoga 1945. godine započela su suđenja nacističkim zločincima Drugog svjetskog rata u Nürnbergu. Suđenja su provele ujedinjene francuske, američke i sovjetske snage, a osuđena su 24 nacistička dužnosnika. Nürnberg je izabran kao mjesto suđenja jer je bio jedan od rijetkih gradova čija je Palača pravde bila vrlo malo oštećena i tako postala prigodna za suđenje ovakvog kalibra. Suđenje je bilo omogućeno Londonskim sporazumom iz kolovoza 1945. godine, kojeg su potpisali Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD, Francuska i Sovjetska Unija, a u kojem je stajalo da Sile osovine imaju pravo organizirati međunarodno ratno suđenje u slučaju da se zločin proteže izvan određenog geografskog područja.
Ukupno je održano 216 ročišta u periodu od 20. studenog 1945. do 1. listopada 1946. godine Optužbe su iznesene u nekoliko točaka:
1. zločini protiv mira, planiranje i vođenje rata koji je naštetio internacionalnim dogovorima
2. zločini protiv čovječanstva, deportacija, istrebljenje i genocid različitih populacija ljudi
3. ratni zločini, to jest aktivnosti koje su prekršile pravila ratovanja donesena nakon Prvog svjetskog rata
4. urota za počinjenje svih navedenih zločina u prve tri točke.
1. listopada 1946. godine donesene su 22 od 24 presude (tijekom suđenja, jedan je optuženik počinio samoubojstvo u ćeliji, a drugi je proglašen mentalno nesposobnim za ostatak suđenja). 12 osoba osuđeno je na smrt vješanjem, a ostali su osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od 10 godina do doživotne kazne.