Međunarodni dan uha i sluha
Donosimo vam 12 zanimljivih činjenica koje sigurno niste znali! Ispravnost su nam potvrdili studenti fonetike sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
Donosimo vam 12 zanimljivih činjenica koje sigurno niste znali! Ispravnost su nam potvrdili studenti fonetike sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
Od 2007. godine, 3. se ožujka obilježava Međunarodni dan uha i sluha.
Dan je usmjeren podizanju svijesti i poticanju brige o uhu i sluhu, a ove je godine glavna tema „Učinimo slušanje sigurnim”.
Pozornost se želi skrenuti na gubitke sluha prouzročene bukom, posebno korištenjem slušalica i pametnih telefona, ali i na izloženost glasnoj glazbi na tulumima, u kafićima i noćnim klubovima. Takav rekreacijski gubitak sluha može dovesti do ozbiljnijih posljedica za zdravlje pojedinca.
Danas će u Ženevi World Health Organisation organizirati promocije publikacija i procjene broja ljudi s oštećenjima sluha zbog loših navika, a kod nas će studenti fonetike Filozofskog fakulteta od 15 do 17 sati o sluhu i slušanju s vama razgovarati na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu.
Provjerite jeste li upoznati s ovih dvanaest zanimljivih činjenica o uhu i sluhu.
1. Sluh i slušanje nisu isto! Sluh je sposobnost slušanja zvuka (čujenje), a osniva se na sposobnosti prepoznavanja visine, jačine i smjera zvuka te vremenskih razlika zvuka. Slušanje je svjesno praćenje govorne poruke.
2. U uhu se nalaze stanice koje su bitne za ravnotežu.
3. Kada čistimo uši, ušku ne smijemo povlačiti prema gore jer tako direktno otvaramo put do bubnjića! Na taj način bubnjić možemo lako ozlijediti.
4. Ako nekoga pljusnete, postoji šansa da mu ozlijedite bubnjić.
5. Kada vam se prilikom naglog uspinjanja „začepe“ uši, zijevajte ili gutajte.
6. Intezitet buke: disanje 10 dB, zvukovi u dnevnoj sobi 20 dB, šaptanje 30 dB, tiši govor 40 dB, tiša glazba 50 dB, normalan govor 60 dB, ulični promet 70 dB, automobil u prolazu 80 dB, vlak u prolazu 90 dB, stroj za pisanje 100 dB, pneumatski čekić 110 dB, zrakoplov 120 dB, pucanj 130-180 dB. Prag boli nalazi se na 120 dB.
7. Staro pravilo kaže da se uho ne čisti ničim manjim od lakta pa tako ni štapićima za uši! Najbolje bi bilo uho čistiti vrhom ručnika.
8. Ispitivanje sluha glazbenim ugađalicama naziva se akumetrija.
9. Osnovni je zadatak slušnog pomagala da pojača zvuk te time značajno poboljša sposobnost slušanja i razumijevanja riječi i rečenica.
10. U šestom mjesecu trudnoće dovršen je razvoj uha i tada dijete čuje govor i pjevanje.
11. Dijete pamti pjesme i priče još iz trećeg tromjesječja trudnoće.
12. Méniéreova bolest ozbiljna je bolest karakteristična po tome što se iz punog zdravlja odjednom pojave simptomi vrtoglavice, šumova u uhu, „punoće“ u uhu i slabljenja sluha. Ne zna se što ju uzrokuje, a najbolje je rješenje hospitalizacija.