Ljubitelji nogometa, Merry Boxing Day!
Boxing Day državni je praznik u Velikoj Britaniji. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za ljubitelje nogometa donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.
Boxing Day državni je praznik u Velikoj Britaniji. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za ljubitelje nogometa donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.
Ono što je kod nas Štefanje, u državama Commonwealtha to je Boxing Day. Državni praznik koji se obilježava dan poslije Božića nema veze s boksom ili pak s bacanjem praznih kutija poslije Božića. Sam izraz je britanskog porijekla, a Oxford English Dictionary smješta njegovo prvo spominjanje u 1833., četiri godine prije nego što ga Charles Dickens spominje u svom romanu The Pickwick papers. Točni korijeni imena praznika nepoznati su. Dvije su vodeće teorije povezane s dobročinstvima prema nižim klasama.
Prva teorija dolazi iz davnih vremena kada su lordovi, kneževi i drugi plemići darivali svoje službenike božićnim kutijama u znak zahvalnosti što su radili na dan Božića, ali i za dobru uslugu koju su pružali tijekom cijele godine Kutije su često bile ispunjene novcem, malim darovima, pa i hranom. U suštini, to je ono što danas nazivamo božićnicom. Popularna je i teorija da je naziv povukao korijene iz običaja prema kojemu bi župljani u kutije postavljene u crkvama za vrijeme došašća ubacivali milostinju, a 26. bi se prosinca sadržaj iz kutija dijelio siromašnima.
Moderna božićna kutija, IZVOR: Pinterest
Danas je praksa darivanja siromašnih na blagdan Svetog Stjepana izblijedjela, premjestila se na dane uoči Božića, no Boxing Day živi u održavanju sportskih događaja diljem država Commonwealtha. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za zaljubljenike u nogomet donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.
Otkako je 1992. godine osnovana FA Premier liga najviše golova na Boxing Day postigao je Robbie Fowler. U deset utakmica postigao je devet pogodaka. Za Liverpool u kojem je ostavio najviše traga postigao je tri gola, dva za Manchester City, a za Leeds United od ukupno 14 postignutih pogodaka kroz dvije sezone na Boxing Day postigao je čak četiri. Slijede ga Robbie Keane i Alan Shearer s po osam pogodaka. Od aktivnih igrača najviše je postigao Arsenalov Theo Walcott (6 zgoditaka).
Robbie Fowler - legendarna proslava pogotka, IZVOR: Pinterest
Također, uzimajući podatke od sezone 92/93 naovamo, najbolja momčad je Manchester United s 20 pobjeda u 23 utakmice. Uz dva neriješena ishoda, izgubili su samo jednom (3:1 od Midllesbrougha davne 2002). U stopu ih prati Arsenal koji ima jednak broj odigranih utakmica, te također jedan poraz, ali samo 16 pobjeda. S druge strane, ako promatramo momčadi koje imaju više od deset nastupa apsolutni gubitnik Boxing Daya je Aston Villa koja u 22 utakmice ima samo tri pobjede.
Malo dalje u prošlost, točnije, u 1963. vraća nas rekordni Boxing Day. U deset utakmica postignuto je čak 66 pogodaka. Ostvarena je i rekordna pobjeda neke momčadi; Fulham, koji danas nastupa u engleskom Championshipu, pobijedio je Ipswich s nevjerovatnih 10:1. Koliko je taj rezultat impresivan govori i podatak da su Traktordžije iz Ipswich Towna dvije sezone ranije bili prvaci. Škotski internacionalac Graham Leggat u toj je utakmici postigao najbrži hat-trick, ne samo Boxing daya, nego i Engleske lige. Nevjerovatno, ali u samo tri minute tri puta je uspio zatresti protivničku mrežu. Njegov rekord na razini Premiershipa srušio je Sadio Mane kada je prije dvije sezone u samo dvije minute i 56 sekundi tri puta zabio Aston Villi.
Nogometni teren šezdesetih, IZVOR: Pinterest
Godinu dana ranije, u sezoni 62/63, dogodila se zanimljiva priča na travnjaku aktualnog prvaka Leicestera. Popularne Lisice tada su stekli svoj drugi nadimak. Najgora zima u 20. stoljeću donijela je Engleskoj tri mjeseca snijega te temperature ispod -20 stupnjeva. Lisice nisu najbolje otvorile sezonu, no čim je počela zima, započeo je i niz pobjeda. Leicester je na Boxing Day s 5:1 porazio Leyton Orient te dokazao da je jedan od glavnih konkurenata za naslov. Jaka zima nije dopustila nastavak dominacije, nakon Boxing Day kola liga je prekinuta do veljače, no i poslije duge stanke Leicester nastavlja s dobrim igrama. Snježne mećave i dalje su bile svakodnevica, a činilo se kako Lisicama to ide u korist. Početkom travnja zasjeli su na prvo mjesto, a uskoro izborili i finale FA Kupa. No, kako je zima popuštala, Leicesterova forma počela je padati. U finalu FA kupa izgubili su od Uniteda, a ligu završili na četvrtom mjestu s četiri uzastopna poraza po okončanju sezone. Tako su neslavno stekli nadimak – Kraljevi leda.
Iz godine u godinu zbog svoje izrazite kompetitivnosti engleska Premier liga postaje sve zanimljivija. Rijetki su dani u godini kada bezbrižno možemo pratiti događanja na otočkim nogometnim terenima. Jedan od takvih je danas. Napunite stol božićnim delicijama, rezervirajte daljinski i uživajte!