LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Ljubitelji nogometa, Merry Boxing Day!

Boxing Day državni je praznik u Velikoj Britaniji. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za ljubitelje nogometa donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.

Boxing Day državni je praznik u Velikoj Britaniji. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za ljubitelje nogometa donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.

Ono što je kod nas Štefanje, u državama Commonwealtha to je Boxing Day. Državni praznik koji se obilježava dan poslije Božića nema veze s boksom ili pak s bacanjem praznih kutija poslije Božića. Sam izraz je britanskog porijekla, a Oxford English Dictionary smješta njegovo prvo spominjanje u 1833., četiri godine prije nego što ga Charles Dickens spominje u svom romanu The Pickwick papers. Točni korijeni imena praznika nepoznati su. Dvije su vodeće teorije povezane s dobročinstvima prema nižim klasama.

Prva teorija dolazi iz davnih vremena kada su lordovi, kneževi i drugi plemići darivali svoje službenike božićnim kutijama u znak zahvalnosti što su radili na dan Božića, ali i za dobru uslugu koju su pružali tijekom cijele godine Kutije su često bile ispunjene novcem, malim darovima, pa i hranom. U suštini, to je ono što danas nazivamo božićnicom. Popularna je i teorija da je naziv povukao korijene iz običaja prema kojemu bi župljani u kutije postavljene u crkvama za vrijeme došašća ubacivali milostinju, a 26. bi se prosinca sadržaj iz kutija dijelio siromašnima.

Moderna božićna kutija, IZVOR: Pinterest

Danas je praksa darivanja siromašnih na blagdan Svetog Stjepana izblijedjela, premjestila se na dane uoči Božića, no Boxing Day živi u održavanju sportskih događaja diljem država Commonwealtha. Ono što posebno veseli zaljubljenike u najvažniju sporednu stvar na svijetu jesu utakmice engleskog Premiershipa. Za zaljubljenike u nogomet donosimo zanimljive priče i rekorde vezane za popularno kolo engleske Premier lige.

Međimurje ponosno na svoje sportske talente koji su ostvarili zavidne rezultate na međunarodnoj sceni


Otkako je 1992. godine osnovana FA Premier liga najviše golova na Boxing Day postigao je Robbie Fowler. U deset utakmica postigao je devet pogodaka. Za Liverpool u kojem je ostavio najviše traga postigao je tri gola, dva za Manchester City, a za Leeds United od ukupno 14 postignutih pogodaka kroz dvije sezone na Boxing Day postigao je čak četiri. Slijede ga Robbie Keane i Alan Shearer s po osam pogodaka. Od aktivnih igrača najviše je postigao Arsenalov Theo Walcott (6 zgoditaka).

Robbie Fowler - legendarna proslava pogotka, IZVOR: Pinterest

Također, uzimajući podatke od sezone 92/93 naovamo, najbolja momčad je Manchester United s 20 pobjeda u 23 utakmice. Uz dva neriješena ishoda, izgubili su samo jednom (3:1 od Midllesbrougha davne 2002). U stopu ih prati Arsenal koji ima jednak broj odigranih utakmica, te također jedan poraz, ali samo 16 pobjeda. S druge strane, ako promatramo momčadi koje imaju više od deset nastupa apsolutni gubitnik Boxing Daya je Aston Villa koja u 22 utakmice ima samo tri pobjede.

Mladi nogometaši igrali utakmicu na 40 stupnjeva, došlo je do ozbiljnih zdravstvenih problema


Malo dalje u prošlost, točnije, u 1963. vraća nas rekordni Boxing Day. U deset utakmica postignuto je čak 66 pogodaka. Ostvarena je i rekordna pobjeda neke momčadi; Fulham, koji danas nastupa u engleskom Championshipu, pobijedio je Ipswich s nevjerovatnih 10:1. Koliko je taj rezultat impresivan govori i podatak da su Traktordžije iz Ipswich Towna dvije sezone ranije bili prvaci. Škotski internacionalac Graham Leggat u toj je utakmici postigao najbrži hat-trick, ne samo Boxing daya, nego i Engleske lige. Nevjerovatno, ali u samo tri minute tri puta je uspio zatresti protivničku mrežu. Njegov rekord na razini Premiershipa srušio je Sadio Mane kada je prije dvije sezone u samo dvije minute i 56 sekundi tri puta zabio Aston Villi.

Nogometni teren šezdesetih, IZVOR: Pinterest

Godinu dana ranije, u sezoni 62/63, dogodila se zanimljiva priča na travnjaku aktualnog prvaka Leicestera. Popularne Lisice tada su stekli svoj drugi nadimak. Najgora zima u 20. stoljeću donijela je Engleskoj tri mjeseca snijega te temperature ispod -20 stupnjeva. Lisice nisu najbolje otvorile sezonu, no čim je počela zima, započeo je i niz pobjeda. Leicester je na Boxing Day s 5:1 porazio Leyton Orient te dokazao da je jedan od glavnih konkurenata za naslov. Jaka zima nije dopustila nastavak dominacije, nakon Boxing Day kola liga je prekinuta do veljače, no i poslije duge stanke Leicester nastavlja s dobrim igrama. Snježne mećave i dalje su bile svakodnevica, a činilo se kako Lisicama to ide u korist. Početkom travnja zasjeli su na prvo mjesto, a uskoro izborili i finale FA Kupa. No, kako je zima popuštala, Leicesterova forma počela je padati. U finalu FA kupa izgubili su od Uniteda, a ligu završili na četvrtom mjestu s četiri uzastopna poraza po okončanju sezone. Tako su neslavno stekli nadimak – Kraljevi leda.

Dosta Britanaca misli da bi se mogli kvalificirati za iduće Olimpijske igre, najoptimističniji su mladi


Iz godine u godinu zbog svoje izrazite kompetitivnosti engleska Premier liga postaje sve zanimljivija. Rijetki su dani u godini kada bezbrižno možemo pratiti događanja na otočkim nogometnim terenima. Jedan od takvih je danas. Napunite stol božićnim delicijama, rezervirajte daljinski i uživajte!

IZVOR: HISTORY
FOTO: PINTEREST