Kaotično okupljanje pola milijuna hipija na prvom Woodstock Music Festivalu
Na današnji dan, davne 1969. godine, započeo je festival američke mlade kontrakulture. Tijekom četiri dana, u Bethelu su karijeru započeli novi glazbenici poput Santane, Joe Cockera i Crosby, Stills, Nash & Young.
Na današnji dan, davne 1969. godine, započeo je festival američke mlade kontrakulture. Tijekom četiri dana, u Bethelu su karijeru započeli novi glazbenici poput Santane, Joe Cockera i Crosby, Stills, Nash & Young.
Na današnji dan, 1969. godine, započeo je Woodstock Music Festival na poljoprivrednom zemljištu u naselju White Lake, na sjeveru države New York, u mjestu Bethel.
Promotori John Roberts, Joel Rosenman, Artie Kornfield i Michael Lang izvorno su zamislili festival kao način za prikupljanje sredstava za izgradnju studija za snimanje u blizini grada Woodstock u New Yorku. Dugogodišnja kolonija umjetnika već je bila baza za Boba Dylana i druge poznate glazbenike. Unatoč relativnom neiskustvu, mladi promotori uspjeli su dogovoriti nastupe s tadašnjim najpoznatijim umjetnicima, uključujući tako Jefferson Airplane, The Who, Grateful Dead, Sly i Family Stone, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Creedence Clearwater Revival i još mnogih drugih.
Nakon što su Woodstock i obližnji grad Wallkill odbili dati dopuštenje za održavanje festivala, mliječni farmer Max Yasgur spasio je sve u posljednji trenutak. Naime, dao je promotorima pristup na svojih 600 jutara zemlje u Bethelu, 80-ak kilometara udaljenom od Woodstocka.
Procjene o sudjelovanju povećane su s 50 000 na oko 200 000, ali kad su u petak, 15. kolovoza otvorena vrata festivala, više od 400 000 ljudi guralo se kako bi ušlo na farmu. Oni bez ulaznica, prošli su kroz rupe u ogradi, a organizatori su na kraju bili prisiljeni napraviti događaj besplatno. Kaotično okupljanje pola milijuna mladih hipija pretvorilo se u Tri dana mira i glazbe. Bilo je iznenađujuće malo incidenata nasilja na očito pretrpanom imanju, a brojni glazbenici izvodili su pjesme i izražavali svoje protivljenje ratu u Vijetnamu.
Među brojnim velikim trenucima na Woodstock Music Festivalu, karijeru su započeli tada novi glazbenici poput Santane, Joe Cockera i Crosby, Stills, Nash & Young. Posljednji je na binu izišao Jimi Hendrix. Bio je to četvrti dan slavlja, 18. kolovoza u 8 i 30 ujutro. Dva sata kasnije nadahnuto je odsvirao američku himnu pred poslijednjih 40 000 najizdržljivijih.
Iako je Woodstock ostavio svoje promotore na rubu bankrota, njihovo vlasništvo na film i pravo snimanja nadoknadilo je gubitke nakon objavljivanja hit dokumentarnog filma Woodstock godine 1970. Kasniji glazbeni festivali inspirirani ovim, nisu imali jednaki uspjeh, a festival i danas za mnoge predstavlja primjer američke mlade kontrakulture 1960-ih u svom naboljem izdanju.
Neka poznata imena odbila su sudjelovati na Festivalu. Među njima su Bob Dylan, Led Zeppelin i Frank Zappa.