LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

HRT slavi dva rođendana

Današnji datum ima dvostruko značenje za HRT – Hrvatski radio slavi 89., a Hrvatska televizija 59. rođendan.

Današnji datum ima dvostruko značenje za HRT – Hrvatski radio slavi 89., a Hrvatska televizija 59. rođendan.

Na današnji dan 1926. godine započelo je emitiranje Radio Zagreba, prve radijske postaje u Hrvatskoj, koja kasnije postaje sastavnim dijelom HRT-a. Time smo svrstani među prve zemlje u srednjoj i istočnoj Europi koje su osnovale radijsku postaju.
Zanimljivo je kako je trideset godina kasnije, 1956. godine na isti datum, u Zagreb stigla i televizijska slika, stoga 15. svibnja ima dvostruki značaj za Hrvatsku radioteleviziju.

Hrvatski radio slavi 89., a Hrvatska televizija (tada Televizija Zagreb) 59. rođendan. Proslava dvaju rođendana bit će svečano obilježena. Položit će se vijenac kod spomenika djelatnicima koji su poginuli u Domovinskom ratu. Time se odaje počast svim kolegama koji su izgubili živote samo kako bi proširli glas istine u najtežim trenucima rata. 
Kasnije će se održati i dodjela Godišnjih nagrada HRT-a, nagrade Ivan Šibl te nagrada Gordan Lederer Joško Martinović.

Obilježavamo 11 godina portala Studentski.hr: 11 generacija mladih, jedna zajednička priča



Inače, osnivač i prvi generalni direktor tadašnje RTV Zagreb bio je Ivan Šibl, po kojem se danas zove nagrada za životno djelo HRT-a. Izravnim prijenosom svečanog otvorenja Zagrebačkog velesajma na južnoj obali Save, 7. rujna 1956. počelo je emitiranje Televizije Zagreb. Redovito emitiranje eksperimentalnog programa Zagrebačke televizije iz Jurišićeve 4 počelo je 19. studenog iste godine Već 12. svibnja iduće godine emitiran je prvi izravni televizijski prijenos nogometne utakmice sa stadiona u Maksimiru. 

29. lipnja 1990. godine Sabor Republike Hrvatske izglasao je Zakon kojim je Radiotelevizija Zagreb preimenovana u Hrvatsku radioteleviziju.

Svjetski je dan humanosti: sjećanje na humanitarce stradale u bombaškom napadu u Bagdadu


Tijekom Domovinskog rata uništeno je 80 % odašiljačkih objekata HRT-a, 15 velikih odašiljača te je tridesetak pretvarača izvan upotrebe, a 16. rujna i 4. listopada 1991. raketiran je i središnji odašiljač Sljeme. Ipak, za to je vrijeme odašiljanje programa bilo prekinuto samo jednom, 4. listopada na 15 minuta, kada je raketirano Sljeme.


Danas Hrvatska radiotelevizija ima četiri nacionalna programa, jedan internacionalni, tri nacionalne radijske postaje i osam regionalnih radijskih postaja.

 

IZVOR: WIKIPEDIA
FOTO: HRT